ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: OŹES10057o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Inżynieria procesowa w gospodarce odpadami
Kierunek: Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 2 / 2 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Stanisław Peroń, dr inż. Mariusz Surma
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student zna relacje w zakresie podstawowych procesów dotyczących transportu płynów, wybranych procesów mechanicznych oraz przenoszenia ciepłą i masy w odnawialnych źródłach energii i gospodarce odpadami, R1OŹE_W02 i R1 OŹE _W12, Umiejętności: Student posiada umiejętność pozyskiwania i analizy potrzebnych informacji z zakresu wybranych czynników oraz wymiany pędu, ciepła i masyw w inżynierii zagospodarowania odpadów, R1TRL_U01, Posiada umiejętność precyzyjnego porozumiewania się w formie werbalnej, pisemnej i graficznej w zakresie wymiany pędu, ciepła i masy w urządzeniach i aparatach do przeróbki odpadów, R1 OŹE _U02, Ma umiejętność korzystania z norm i standardów dotyczących transportu pędu, ciepłą i masy w wybranych urządzeniach i aparatach do przeróbki odpadów, R1OŹE _U07, Posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych i wystąpień ustnych dotyczących zagadnień wymiany pędu, ciepłą i masy w przetwarzaniu odpadów, R1OŹE _U03,

Kompetencje: Student ma świadomość potrzeby permanentnego dokształcania się, R1OŹE _K01, Jest chętny do pracy w zespole, wykazuje aktywną podstawę i kreatywność. Jest świadom odpowiedzialności za realizowane przez zespół zadania, R1OŹE _K04.

Wymagania wstępne: fizyka, chemia, termodynamika

Treści kształcenia: Teoria przepływów. Dynamika złoża fluidalnego. Teoria rozdrabniania. Opcje transportu hydraulicznego i pneumatycznego. Oczyszczanie i aglomeracja produktów. Zagadnienia związane z dyfuzyjnym transportem ciepła i masy przez granicę faz, równowagami fazowymi, procesami rektyfikacyjnymi i desorpcyjno-absorpcyjnymi oraz kinetyką procesów ekstrakcyjnych i krystalizacyjnych. Suszenie produktów ubocznych powstających w rolnictwie i przemyśle.

Literatura: Koch R., Noworyta A.: Procesy mechaniczne w inżynierii chemicznej, WNT W-wa 1992 Kramkowski R.: Inżynieria i aparatura przemysłu spożywczego, skrypt AR Wrocław Kramkowski R.: Inżynieria procesowa, przewodnik do ćwiczeń rachunkowych AR Wrocław 2000 Lewicki P.: Inżynieria procesowa i aparatura przemysłu spożywczego, WNT W-wa 1999

Metody oceny: obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń po semestrze 5 (minimum 60% wiedzy), egzamin pisemno-ustny po sem. 5 (minimum 60% wiedzy)

Uwagi: