ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS20400f14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Inżynieria Tkankowa z Wykorzystaniem Komórek Macierzystych
Kierunek: Biologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 0
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr Krzysztof Marycz
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza Student: W1 – zna aktualnie stosowane metody hodowli komórkowych oraz trendy i perspektywy w inżynierii tkankowej związane z regeneracją tkanek i narządów [KB2_W01; KB2_W05_BT]. Skills Student: U1– potrafi ocenić morfologię komórek macierzystych i kondycję hodowli in vitro z zastosowaniem mikroskopii świetlnej odwróconej [KB2_U01_BT; KB2_U07_BT]; U2 – potrafi obliczyć ilość komórek z zastosowaniem komory Brükera i komory Thoma [KB2_U02]; U3 – potrafi analizować dane otrzymane w teście cytotoksycznym[KB2_U04]; U4 – potrafi zaplanować eksperyment mający na celu określenie sposobu modyfikacji; biomateriałów lub warunków hodowli komórek macierzystych z biomateriałami [KB2_U01].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy) Student: K1 – jest odpowiedzialny za powierzone mu hodowle komórkowe oraz za zadania realizowane w zespole [KB2_K02; KB2_K05]; K2 – stosuje się do zasad pracy aseptycznej oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy [KB2_K07].

Wymagania wstępne: histologia i biologia komórki

Treści kształcenia: Przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące inżynierii tkankowej w kontekście medycyny regeneracyjnej. Wiodącym tematem kursu będą zagadnienia dotyczące hodowli somatycznych komórek macierzystych i koncepcji regeneracji tkanek przy użyciu tychże komórek. Podjęte zostaną tematy związane z regeneracją układu kostno-szkieletowego, w szczególności regeneracji chrząstki stawowej i kości. Omówione zostaną możliwości leczenia urazów rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Omówione zostaną nowoczesne biomateriały, rusztowania i matryce wykorzystywane w hodowlach komórkowych i inżynierii tkankowej. Przedstawione zostaną sposoby oceny biozgodności wybranych materiałów z zastosowaniem kultur in vitro.

Literatura: 1. Stokłosowa S. : Hodowla komórek i tkanek, PWN, Warszawa 2011; 2. Kawiak J. : Seminaria z cytofizjologii dla studentów medycyny weterynarii i biologii, Urban & Partner, Warszawa 2009; 3. Alberts B.: Podstawy biologii komórki T1.-T2. PWN, Warszawa 2009; 4. Mather J.P. Introduction to Cell and Tissue Culture. Theory and Technique, Springer 1998.

Metody oceny: Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: (i) wysoka frekwencja na zajęciach praktycznych (ii) pozytywna ocena z części praktycznej kursu (iii) pozytywna ocena z końcowego testu teoretycznego. Ocena końcowa przyznawana jest na podstawie średniej ocen z części ćwiczeniowej i wykładowej. Frekwencja na zajęciach praktycznych: zajęcia praktycznych obejmują cykl siedmiu ćwiczeń po 2h każde, obecność na zajęciach obowiązkowa. Student może mieć jedną nieobecność, pod warunkiem, że będzie usprawiedliwiona odpowiednim zaświadczeniem. Aby przystąpić do testu z części teoretycznej Student musi uzyskać pozytywną ocenę z części ćwiczeniowej oraz (i) musi być obecny przynajmniej na 6 z 7 zajęć ćwiczeniowych . Test z części teoretycznej będzie złożony z dwóch części: opisowej – pytania otwarte i części testowej - test zamknięty. Test z części praktycznej będzie miał na celu sprawdzenie, czy student potrafi: (i) przeprowadzić pasaż komórek (ii) wymienić pożywkę w prowadzonych hodowlach, (iii) określić ilość komórek w przygotowanym preparacie z zastosowaniem komory Brükera, (iv) ocenić morfologię i kondycję prowadzonej hodowli, (v) obliczyć współczynnik proliferacji i współczynnik podwojenia czasu populacji na podstawie danych uzyskanych z testu cytotoksycznego. Ocena z części ćwiczeniowej będzie obejmowała również ocenę wykonanego przez Studenta projektu, dotyczącego sposobu modyfikacji biomateriałów lub warunków hodowli komórek macierzystych na biomateriałach. Średnia ocen z sześciu zadań będzie podstawą do końcowej oceny z pracy Studenta na zajęciach praktycznych.

Uwagi: