ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: ZJS20014f16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Składniki bioaktywne w żywności funkcjonalnej i nutraceutykach
Kierunek: Zarządzanie jakością i analiza żywności
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 0 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Anna Sokół-Łętowska
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student po zakończeniu kursu ma wiedzę na temat związków biologicznie czynnych stosowanych w produkcji żywności funkcjonalnej i nutraceutyków. Student zna właściwości tych związków i ich wpływ na organizm oraz zna dostępne na rynku nutraceutyki i żywność funkcjonalną. Umiejętności: Student potrafi scharakteryzować różnice pomiędzy żywnością funkcjonalną, nutraceutykami a żywnością tradycyjną. Potrafi wskazać związki bioaktywne znajdujące się żywności funkcjonalnej i nutraceutykach.

Kompetencje: Student wykazuje zrozumienie potrzeby spożywania żywności o wysokiej zawartości związków bioaktywnych. Jest świadomy znaczenia związków biologicznie czynnych występujacych w żywności funkcjonalnej i nutraceutykach dla organizmu.

Wymagania wstępne: Biochemia, technologia ogólna, technologie specjalizacyjne

Treści kształcenia: Żywność funkcjonalna i nutraceutyki (definicje, klasyfikacja). Związki bioaktywne zawarte w żywności funkcjonalnej (związki polifenolowe, inulina, sterole i stanole, kwasy omega 3, 6, 9, tokoferole i tocotrienole, witaminy, probiotyki i prebiotyki).Rozwiązania technologiczne w produkcji żywności funkcjonalnej i nutraceutyków. Przegląd dostępnej na rynku żywności funkcjonalnej i nutraceutyków.

Literatura: 1. Świderski F., Żywność wygodna i żywność funkcjonalna, WNT, Warszawa 1999; 2. Fiedurek J. Rola żywności i żywienia w profilaktyce i terapii chorób człowieka. Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2007; 3. Sikorski Z.E., Skład, przemiany i właściwości żywności, WNT, Warszawa 2000; 4. Gibson G.W., Williams C.M. Functional foods. Concept to product. CRC Press, Boca Raton, USA, 2000.

Metody oceny: Egzamin pisemny

Uwagi: