ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS10026o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Mechanizacja Produkcji Zwierzęcej z Elementami Budownictwa
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Marian Wiercioch
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: W01 - zna teoretyczne i praktyczne wiadomości dotyczące budowy, działania i doboru środków energetycznych oraz z zakresu budowy maszyn i wyposażenia technicznego w produkcji zwierzęcej dla różnych grup zwierząt [BH1-W15; R1A_W05, R1A_W03, R1A_W04]. W02 – posiada podstawową wiedzę z zakresu budowy środków technicznych do produkcji pasz i pozyskiwania produktów pochodzenia zwierzęcego np. mleka[BH1-W14; R1A_W05]. W03 - ma podstawową wiedzę o rozwiązaniach konstrukcyjno – materiałowych budynków dla zwierząt oraz budowli im towarzyszącym w obiekcie inwentarskim; - zna czynniki determinujące lokalizację budynków w obrębie obiektu inwentarskiego z uwzględnieniem rozwoju obszarów wiejskich [BH1-W19; R1A_W07]. Umiejętności: U01 - posiada umiejętność stosowania i precyzyjnego porozumiewania się za pomocą odpowiedniej nomenklatury w zakresie mechanizacji produkcji zwierzęcej i budownictwa rolniczego [BH1-U02; R1A_U02]. U02 - rozróżnia systemy wykorzystania maszyn i zna ich regulacje w zależności od zmiennych warunków prowadzenia produkcji zwierzęcej; - wykonuje podstawową obsługę maszyn i urządzeń w produkcji zwierzęcej [BH1-U04; R1A_U04]. U03 - posiada umiejętność dokonywania praktycznej analizy stosowania techniki w produkcji zwierzęcej i jej wpływ na wartość surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz pasz [BH1-U09; R1A_U06: BH1-U11; R1A_U06].

Kompetencje: K01 - rozumie zjawiska zachodzące na styku zwierzę i technika stosowana w produkcji zwierzęcej [BH1-K03; R1A_K03]. K02 – potrafi ocenić i wyjaśnić współdziałanie i oddziaływanie maszyn i urządzeń na zwierzęta; - docenia zasady prawidłowej regulacji i dobru parametrów pracy maszyn pod kątem ich efektywnego wykorzystania i ograniczenia negatywnego oddziaływania na zwierzęta [BH1-K04; R1A_K03]. K03 - rozumie konieczność samodoskonalenia się i ciągłego dokształcania w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych w produkcji zwierzęcej [BH1-K10; R1A_K07].

Wymagania wstępne: biofizyka, podstawy produkcji zwierzęcej, podstawy produkcji roślinnej

Treści kształcenia: Środki energetyczne i elektryczne stosowane w mechanizacji produkcji zwierzęcej. Transport w budynkach inwentarskich. Budowa, działanie i zasady eksploatacja podstawowych maszyn w produkcji zwierzęcej. Wprowadzanie w produkcji zwierzęcej mechanizacji i automatyzacji w aspekcie zwiększenia efektów produkcyjnych i ograniczenia pracochłonności obsługi. Najnowsze maszyny, urządzenia i technologie stosowane w produkcji zwierzęcej do przygotowania i zadawania pasz, usuwania odchodów, pojenia zwierząt i doju krów. Podstawy budownictwa rolniczego.

Literatura: 1. Dulcet E.: Nowoczesne techniki zbioru zielonek i metody ich zakiszania. Wydawnictwo Uczelniane ATR w Bydgoszczy, 2001. 2. Kowalik W., Lebiedowicz W., Siarkowski Z., Wrotkowski K.: Mechanizacja produkcji zwierzęcej. Wydawnictwo AR w Lublinie, 1999. 3. Kuczewski J., Waszkiewicz Cz.: Mechanizacja rolnictwa. Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wydawnictwo SGGW Warszawa, 1997. 4. Kupczyk A., Mastyj A., Daniel Z., Gaworski M.: Dojarka mechaniczna. Wydawnictwo Pro Agricola Sp. z o.o. Gietrzwałd, 2005.

Metody oceny: Systematyczne pisemne sprawdziany na ocenę oraz 2 kolokwia na ćwiczeniach sprawdzające wiedzę z zakresu ćwiczeń i wykładów. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału na konsultacjach. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen ze sprawdzianów na ćwiczeniach i kolokwiów. Przemiot kończy się zaliczeniem. Sprawdzenie wiedzy z wykładów na 2 kolokwiach przeprowadzonych na ćwiczeniach. Zaliczenie przedmiotu na podstawie średniej ocen ze sprawdzianów na ćwiczeniach i kolokwiów.

Uwagi: