ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS20353o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Wybrane aspekty prawne ochrony środowiska
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 0 / 0
Prowadzący: dr inż. Dorota Kawałko, dr Marcin Sobota, dr hab. Ludwik Żołnierz
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: student potrafi przedstawić sposoby i metodykę oceny skutków antropopresji w wybranych elementach środowiska; Zna prawne oraz przyrodnicze i techniczne rozwiązania służące ograniczeniu skutków antropopresji i naprawie szkód w środowisku; Umiejętności: ocenia skutki antropopresji w wybranych elementach środowiska, stosując odpowiednie metody i wykorzystując przepisy prawa; Opracowuje propozycje działań służących ograniczeniu skutków antropopresji i eliminacji szkód w środowisku; Umie pozyskiwać informacje z literatury i z innych źródeł, potrafi integrować uzyskane informacje, interpretować je i krytycznie ocenić; Posiada umiejętność uczestnictwa w dyskusji naukowej, a także przewodniczenia dyskusji;

Kompetencje: Kompetencje społeczne: ma świadomość indywidualnej i społecznej odpowiedzialności za stan środowiska i jakość produkowanej żywności, umie przewidywać środowiskowe skutki podejmowanej działalności; potrafi wskazać działania służące ograniczeniu ryzyka; Potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny i przedsiębiorczy; Rozumie potrzebę dokształcania się przez całe życie w zakresie problematyki związanej z ochroną środowiska;

Wymagania wstępne: Podstawowa wiedza z zakresu ochrony przyrody i ochrony środowiska, prawa w ochronie środowiska, gospodarki odpadami, gospodarowania wodami, zasobów naturalnych, monitoringu.

Treści kształcenia: Zakres ratyfikowanych przez Polskę konwencji międzynarodowych dotyczących ochrony różnorodności biologicznej, siedlisk, krajobrazu, dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz konsekwencje przyjętych zobowiązań w krajowej praktyce ochrony przyrody. Analiza jednostkowych zdarzeń związanych z działalnością człowieka w środowisku budzących spory z uwagi na niejednoznaczne interpretacje prawne. Sporządzanie pism procesowych w ramach postępowania sądowego i administracyjnego w zakresie ochrony środowiska.

Literatura: Aktualnie obowiązujące dyrektywy, ustawy i rozporządzenia z zakresu przedmiotu. Orzeczenia sądowe i administracyjne w zakresie ochrony środowiska.

Metody oceny: Wiedza: zaliczenie w formie testu. Umiejętności: ocena z przygotowania orzeczeń sądowych. Kompetencje społeczne: ocena efektów pracy w zespole, ocena poprawności doboru rozwiązań w odniesieniu do podstawowych zasad ochrony środowiska.

Uwagi: