ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS10302f15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: Wybrane zagadnienia z fizjologii człowieka i zwierząt
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Wojciech A. Zawadzki
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student definiuje podstawowe zjawiska i procesy fizyczne zachodzące w środowisku. Przedstawia wybrane zjawiska i procesy. Student rozróżnia podstawowe poziomy organizacji biologicznej. Zna najważniejsze procesy biologiczne. Opisuje podstawowe szlaki metaboliczne i wybrane procesy fizjologiczne. Umiejętności: Stosuje proste narzędzia matematyczne do interpretacji wyników oraz oceny ich wiarygodności. Zachowuje zasady bezpieczeństwa pracy w laboratorium i w terenie. Posługuje się - w podstawowym zakresie - technikami pracy z zakresu biologii, mikrobiologii i ekologii. Potrafi dostosować systemy produkcji rolniczej - roślinnej i zwierzęcej - a także sposoby gospodarki leśnej, do warunków środowiska. Posiada umiejętność przygotowania - w języku polskim i obcym -opracowania pisemnego dotyczącego szczegółowych zagadnień z zakresu ochrony środowiska, z wykorzystaniem różnych źródeł. Potrafi przygotować - w języku polskim i obcym - wystąpienie ustne dotyczące zagadnień szczegółowych z zakresu ochrony środowiska, z wykorzystaniem różnych źródeł i z zastosowaniem nowoczesnych technik prezentacji.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Rozumie potrzebę uczenia się i dokształcania przez całe życie w zakresie problematyki związanej z ochroną środowiska. Przestrzega zasad etyki zawodowej i ochrony własności intelektualnej przy zbieraniu i wykorzystaniu danych. Szanuje różnorodność poglądów i kultur. Ma świadomość odpowiedzialności za jakość wykonanego zadania i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Dba o powierzony sprzęt i aparaturę. Potrafi pracować indywidualnie oraz w zespole, przyjmując w nim różne role. Ma świadomość wspólnej odpowiedzialności za zadania realizowane w grupie. Akceptuje odmienność zdania innych a w sytuacjach konfliktowych dąży do kompromisu. Stosuje się do przepisów prawa i obowiązujących regulaminów.

Wymagania wstępne: Biofizyka, Biochemia, Biologia komórki, Żywienie

Treści kształcenia: Fizjologia ogólna. Układ nerwowy. Mięśnie. Wydzielanie wewnętrzne. Krew i chłonka. Krążenie krwi. Oddychanie i metabolizm energetyczny. Trawienie i wchłanianie. Wydalanie i regulacja wodno-mineralna. Rozród i laktacja.

Literatura: Bullock J., Boyle J., Wang M.B.: Fizjologia. Urban & partner Wyd. Med. Wrocław, 1997.; Dejneka J.: Fizjologia zwierząt domowych w zarysie. Wyd. AR Wrocław, 1995.; Dusza L. (red.): Fizjologia Zwierząt z elementami anatomii. Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Olsztyn, 2001.; Ganong W.: Fizjologia. Podstawy fizjologii lekarskiej. Wyd. PZWL, Warszawa, 1994.; Konturek S.: Fizjologia człowieka. Tom I-V. Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 1990-1998.; Krzymowski T., Przała J. (red.): Fizjologia Zwierząt. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa, 2005.

Metody oceny: Zaliczenie w formie pisemnej w formie testu jednokrotnego wyboru. Warunkiem zaliczenia jest zaliczenie ćwiczeń oraz pozytywna ocena z testów.

Uwagi: