ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RTSS10187o15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: Mechanizacja produkcji zwierzęcej
Kierunek: Technika Rolnicza i Leśna
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Józef Szlachta
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Ma elementarną wiedzę w zakresie systemów, technologii, technik i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej. Ma elementarną wiedzę w zakresie systemów, technologii, technik i urządzeń stosowanych w przetwórstwie rolno-spożywczym. Umiejętności: Potrafi przygotować i przedstawić krótką prezentację poświęconą wynikom realizacji zadania inżynierskiego polegającego na właściwym doborze maszyn lub środków przy realizowaniu danej technologii. Potrafi przygotować, korzystając z różnych źródeł, opracowanie w języku polskim oraz obcym, na temat szczegółowego problemu z zakresu inżynierii rolniczej i leśnej. Potrafi pod nadzorem wykonać proste zadania badawcze i projektowe dotyczące obszaru rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Kompetencje: Ma świadomość ważności, odpowiedzialności i skutków działalności inżyniera kierunku technika rolnicza i leśna w aspekcie odpowiedzialności za jakość żywności i stan środowiska naturalnego, rozumie pozatechniczne aspekty tej działalności. Ma świadomość postępowania w sposób profesjonalny identyfikując i rozwiązując problemy związane z wykonywaną pracą, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania dobra ogółu. Ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania. Potrafi pracować w grupie, przyjmując w niej różne role w tym kierować małym zespołem współpracowników.

Wymagania wstępne: matematyka, fizyka, podstawy produkcji zwierzęcej, mechanika i wytrzymałość materiałów, części maszyn

Treści kształcenia: Budowa, podstawy obliczeń oraz zasada działania i wykorzystanie maszyn stosowanych w produkcji zwierzęcej. Nowoczesne maszyny i urządzenia stosowane do przeróbki, przygotowania i zadawania pasz, pojenia, usuwania odchodów, doju i chłodzenia mleka, pielęgnacji zwierząt.

Literatura: Szlachta J., Inżynieria produkcji zwierzęcej. Wrocław 2012. Kowalik W. i inni. 1999. Mechanizacja produkcji zwierzęcej. Wydawnictwo AR Lublin Kupczyk A., Mastyj A., Daniel Zb., Gaworski M. 2007. Dojarka mechaniczna. Pro Agricola Sp. z o.o. Lipiński M. 2010. Bioinżynieria produkcji mleka surowego.Wydawnictwo UP w Poznaniu

Metody oceny: Wiedza: Kolokwia na ćwiczeniach. Egzamin pisemny i ustny (opcjonalnie), Umiejętności: Ocena pojedynczych zadań oraz obliczeń projektowych, ocena wykonanych projektów. Ocena ustnej prezentacji projektów. Analizy i interpretacji zebranych danych, ocena ustnej prezentacji Kompetencje społeczne: Ocena poprawności doboru informacji, poszanowanie do praw autorskich i prawidłowa interpretacja w odniesieniu do poprawności doboru maszyn i zastosowanych rozwiązań.

Uwagi: