ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSS20264o15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: Technologia węglowodanów i tłuszczów roślinnych I
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 8
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 60 / 90 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Antoni Golachowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student zna budowę i właściwości skrobi , sposoby jej modyfikowania i przetwarzania. Definiuje i opisuje metody modyfikowania skrobi, właściwości modyfikatów i możliwości stosowania ich w przemyśle spożywczym i przemysłach „niespożywczych”. Zna technologię wytwarzania hydrolizatów skrobiowych, identyfikuje powstałe produkty, potrafi prawidłowo określić ich właściwości i możliwości stosowania w przemyśle spożywczym. Zna metody oznaczeń właściwości tłuszczów roślinnych oraz metody oznaczeń surowców, półproduktów i przetworów ziemniaczanych. Umiejętności:

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student rozumie konieczność dbałości o jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów. Jest zorientowany na prawidłowość przebiegu poszczególnych operacji technologicznych i całego procesu produkcyjnego. Jest chętny do pracy samodzielnej i w zespole oraz świadomy odpowiedzialności za realizowane zadania. Potrafi określać priorytety służące realizacji zadań. Jest ukierunkowany na ciągłe dokształcanie się i samodoskonalenie.

Wymagania wstępne: Ogólna technologia żywności, technologia węglowodanów

Treści kształcenia: Budowa, właściwości fizyczne i chemiczne skrobi. Możliwości i sposoby modyfikowania skrobi metodami fizycznymi, chemicznymi i biochemicznymi. Reakcje utleniania, estryfikacji i eteryfikacji skrobi. Cyklodekstryny. Technologia wytwarzania hydrolizatów skrobiowych oraz glukozy. Stosowanie skrobi i jej przetworów w przemyśle spożywczym i przemysłach niespożywczych. Metody oznaczeń właściwości tłuszczów roślinnych. Metody oznaczeń właściwości ziemniaka jako surowca w przemyśle spożywczym.

Literatura: 1.Technologia przetwórstwa węglowodanów. Red. Pałasiński M.; wyd. PTTŻ o/Małopolski, Kraków 2005; 2.Skrobia i jej pochodne. G. Tegge. wyd. PTTŻ o/Małopolski, Kraków 2010; 3.Starch Chemistry and Technology. Ed. J. BeMiller R.Whisler, Elsevier, 2009.

Metody oceny: Oceniane są sprawozdania zawierające opis metodyki i opis obliczenia do poszczególnych oznaczeń. Wiedza weryfikowana jest przez odpowiedzi ustne oraz kolokwia. Kompetencje społeczne zaliczane są na podstawie obserwacji podczas wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych. Egzamin ustny zawierający pytania otwarte. Zaliczenie łączne wyliczane jest na podstawie średniej arytmetycznej ocen z zaliczenia ćwiczeń i egzaminu.

Uwagi: