ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NBSS20161o15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: GMO-korzyści i zagrożenia
Kierunek: Biotechnologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 0 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Małgorzata Robak
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student rozumie złożoność zagadnień związanych z GMO i zna obowiązujące na Świecie i w Polsce ustawy. Potrafi sformułować i przedstawić naukowo- uzasadnione opinie dotyczących wszelkich kwestii związanych z GMO. Umiejętności Student na podstawie zdobytej wiedzy i obowiązujących w Polsce ustaw umie podejmować decyzje w sprawach dotyczących uprawy roślin GM, wprowadzania żywności zawierającej GMO lub wyprodukowanej z jej udziałem oraz wykorzystywania biofarmaceutyków otrzymanych z udziałem GMO. Kompetencje społeczne (postawy) : Student ma świadomość potrzeby dyskusji o sprawach GMO na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Potrafi respektować różne postawy i pojąć rzeczową dyskusję.

Kompetencje: Student ma świadomość potrzeby dyskusji o sprawach GMO na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Potrafi respektować różne postawy i podjąć rzeczową dyskusję.

Wymagania wstępne: biologia molekularna , inżynieria genetyczna

Treści kształcenia: Wprowadzenie i definicja GMO. Podstawowe obowiązujące regulacje prawne na Świecie i w Polsce: Konwencja o Bioróżnorodności, Protokół Kartagiński, Ustawa o GMO i inne. Opis najważniejszych odmian rośliny transgenicznych odpornych na: owady, patogeny, herbicydy, stres. Zwierzęta transgeniczne w produkcji biofarmaceutyków. Perspektywy polepszanie jakości stada i populacji zwierząt oraz produktów żywności. Transgeniczne mikroorganizmy w produkcji biofarmaceutyków i żywności. Obawy społeczeństwa, wyniki raportów różnych organizacji pro i anty GMO. Naukowe aspekty wyszczególniane w publicznych dyskusjach.

Literatura: 1. Buchowicz J: Biotechnologia molekularna, Wydawnictwo Naukowe PWN , Warszawa 2009. 2. Zasady analizy genomu, Primrose S.B., WNT, Warszawa 1999. 3. Biologia molekularna, Krótkie wykłady, Turner i wsp., PWN, Warszawa 2000 4. Genomy, Brown T., PWN, Warszawa 2001 5. Genes VIII, Lewin B., Pearson Prentice Hall, NY 2004 6. Obowiązujące akty normatywne 7. Artykuły naukowe, popularne i prasowe oraz sieciowe w sprawie GMO

Metody oceny: Egzamin pisemny

Uwagi: