ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS10063f15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: Utylizacja Odpadów Rolniczych
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Bogusław Fuchs
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: W1-Posiada wiedzę o odpadach powstających w produkcji roślinnej i zwierzęcej i zna metody ich zagospodarowania [BH1-W08; R1A_W03]. W2-Ma ogólną wiedzę z zakresu uprawy roślin i hodowli zwierząt [BH1-W13;R1A_W03; R1A_W05]. W3-Potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu nauk rolniczych i zootechnicznych [BH1-W22; R1A_W09]. Umiejętności: U1-Posiada umiejętności oceny zagrożeń odpadami z produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz umie je utylizować [BH1-U11; R1A_U06]. U2-Wykazuje umiejętności ingerowania w poszczególne etapy hodowli zwierząt i uprawy roślin i eliminować zagrożenia z wykorzystaniem odpowiednich metod [BH1-U14; R1A_U07].

Kompetencje: K1-Potrafi ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo i ochronę zwierząt oraz środowiska hodowlanego [BH1-K04; R1A_K03]. K2-Posiada świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za kształtowanie i stan środowiska naturalnego w kontekście bezpiecznej gospodarki odpadami z produkcji roślinnej i zwierzęcej [BH1-K07; R1A_K05].

Wymagania wstępne: Hodowla zwierząt, uprawa roślin, żywienie zwierząt.

Treści kształcenia: Student zdobywa ogólną wiedzę o rodzajach odpadów powstałych w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uczy się, w jaki sposób utylizuje się te odpady oraz w jaki sposób można je zastosować w żywieniu zwierząt. Poznaje problematykę zapachów złowonnych oraz metody ograniczania tego problemu w świetle przepisów UE. Uczy się metod zagospodarowania ścieków w fermach przemysłowych oraz zakładach rolno-spożywczych w kontekście ograniczania emisji metanu, K, N i P. poznaje przepisy regulujące utylizację odpadów gastronomicznych, żywności przeterminowanej i pasz zawierających substancje czynne.

Literatura: Wybrane zagadnienia z utylizacji i unieszkodliwiania odpadów. Baron S., Turski R., Wyd. AR w Lublinie, 1999. Animal by-product processing utilization. Ockerman H.W., Hansen C.L. CPC Press, 2000. Nowoczesne metody termiczne unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Grochowski A. Pol. Krakowska, 2001. Żywienie zwierząt i paszoznawstwo, pod red. D. Jamroz, Wyd. PWN, 2001.

Metody oceny: W trakcie semestru zostaną przeprowadzone dwa pisemne testy oraz każdy student napisze indywidualne opracowanie na temat wybrany przez siebie dotyczący utylizacji odpadów rolnych. Na podstawie pozytywnych ocen uzyskanych ze sprawdzianów pisemnych, samodzielnie przygotowanej pracy pisemnej oraz wypowiedzi ustnych i aktywności wystawiona zostanie ocena średnia, która stanowi podstawę zaliczenia przedmiotu. Brak jednorazowej, usprawiedliwionej nieobecności lub negatywna ocena z kolokwium jest zaliczana ponownie ustnie.

Uwagi: Fakultet kierunkowy IV (semestr VI)