ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BŻS10067f15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: Bezpieczne Zagospodarowanie Produktów Ubocznych Przemysłu Rolno-Spożywczego
Kierunek: Bezpieczeństwo Żywności
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Bogusław Fuchs
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Posiada wiedzę o produktach ubocznych jakie wytwarza przemysł rolno-spożywczy. Wykazuje wiedzę o zagospodarowaniu i przetwarzaniu surowców, i produktów pochodzenia zwierzęcego, i roślinnego. Potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu nauk rolniczych i zootechnicznych. Umiejętności: Tworzy i optymalizuje dawki pokarmowe dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego. Posiada umiejętność metod analizy i oceny surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, uwzględniając ich bezpieczne zagospodarowanie.

Kompetencje: Potrafi ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo środowiska otaczającego miejsce produkcji roślinnej i zwierzęcej pod kątem wytworzenia bezpiecznej żywności. Potrafi w sposób przemyślany podjąć działania zabezpieczające kolejne etapy produkcji żywności w zgodzie z jej bezpieczeństwem i ochroną środowiska.

Wymagania wstępne: Żywienie zwierząt

Treści kształcenia: Student zdobywa ogólną wiedzę o produkcji pasz przemysłowych w skład których wchodzą komponenty z przemysłu rolno-spożywczego. Uczy się także jakie zagrożenia mogą powstawać w następstwie skarmiania produktów przemysłu rolno-spożywczego, w składzie których obecne są substancje toksyczne. Uczy się jakimi metodami można ograniczać negatywne skutki zastosowania toksycznych produktów. Zdobywa wiedzę o metodach utylizacji zwierząt padłych oraz odpadów przemysłu mięsnego. Dowiaduje się jakie zagrożenia może przynosić niewłaściwe zastosowanie nadmiaru związków mineralnych i obecności w produktach paszowych substancji leczniczych.

Literatura: Żywienie zwierząt i paszoznawstwo, pod red. D. Jamroz, Wyd. PWN, 2001. Czasopisma: „Pasze Przemysłowe”, „Mleczarstwo”, „Młynarstwo”, „Roczniki przemysłu fermentacyjnego” - Biblioteka UP- Wrocław.

Metody oceny: W trakcie semestru zostaną przeprowadzone dwa pisemne testy oraz projekt żywienia (świń i drobiu) mieszankami z udziałem produktów rolno-spożywczych z uwzględnieniem obecności mikotoksyn w tych surowcach. Na podstawie pozytywnych ocen uzyskanych ze sprawdzianów pisemnych, samodzielnie przygotowanej pracy pisemnej oraz wypowiedzi ustnych i aktywności wystawiona zostanie ocena średnia, która stanowi podstawę zaliczenia przedmiotu. Brak jednorazowej, usprawiedliwionej nieobecności lub negatywna ocena z kolokwium jest zaliczana ponownie ustnie.

Uwagi: