ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NZCS10066f15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Technologia gastronomiczna
Kierunek: Żywienie Człowieka
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Danuta Figurska – Ciura
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student wskazuje związek technologii gastronomi z racjonalnym żywieniem. Umie ocenić jakość i przydatność surowców w technologii gastronomii. Zna i rozróżnia elementy wyposażenia technicznego. Rozróżnia rodzaje obróbki kulinarnej. Opisuje metody i techniki produkcji różnych potraw. Wymienia i opisuje metody obróbki cieplnej. Zna technologię produkcji różnych rodzajów potraw tradycyjnych i dietetycznych. Tłumaczy procesy zachodzące w żywności w czasie obróbki kulinarnej. Określa podstawowe zasady organizacji procesu technologicznego w zakładach gastronomicznych. Charakteryzuje podstawowe wymagania techniczne dotyczące maszyn, urządzeń i drobnego sprzętu stosowanego w technologii produkcji potraw. Umiejętności: Student potrafi śledzić proces technologiczny produkcji wybranych potraw z zastosowaniem różnorodnych surowców. Dobiera receptury i korzysta z nich. Wykonuje podstawowe czynności związane z produkcją potraw. Użytkuje maszyny i urządzenia zgodnie z przeznaczeniem i zasadami BHP. Dobiera wyposażenie techniczne do różnych prac. Oblicza zapotrzebowanie na surowce i materiały niezbędne do produkcji. Planuje proces produkcyjny w zakładzie gastronomicznym. Określa wymagania sanitarne w zakładach gastronomicznych.

Kompetencje: Student jest świadomy procesów technologicznych zachodzących w zakładach gastronomicznych i roli technologii gastronomii we wdrażaniu zasad racjonalnego żywienia. Dba o polskie tradycje i zwyczaje kulinarne będąc otwartym na tradycje kulinarne innych narodów. Wykazuje aktywność do uczenia się i współpracy w zespole. Postępuje zgodnie z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej. Student jest otwarty na wdrażanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakładach gastronomicznych.

Wymagania wstępne: chemia żywności, mikrobiologia, ogólna technologia żywności, żywienie człowieka I, maszynoznawstwo

Treści kształcenia: Znaczenie technologii gastronomi w żywieniu człowieka i kulturotwórcza rola sztuki kulinarnej. Podstawowe procesy technologiczne w produkcji potraw. Technologia produkcji potraw z wykorzystaniem różnych surowców. Zastosowanie surowców roślinnych i zwierzęcych w technologii produkcji potraw. Jakość surowców i bezpieczeństwo produkcji potraw w zakładach gastronomicznych. Wyposażenie technologiczne i drobny sprzęt kuchenny. Rola przypraw i koncentratów spożywczych w technologii gastronomii.

Literatura: 1. The theory of catering, Kinston R., Ceserani V., EPD of Hadoker and Stoghton Ltd.,1992 2. Podstawy technologii gastronomicznej, Zalewski S., WNT 1997 3. Wyposażenie zakładów gastronomicznych z elementami projektowania, Neryng A. ,Wydawnictwo SGGW 1999 4. Higiena produkcji żywności, Kołożyn – Krajewska D., Wydawnictwo SGGW 2001

Metody oceny: Wiedza: egzamin pisemny - eseje na zadane tematy Umiejętności: realizacja zadania, demonstracja wykonawstwa w warunkach symulowanych Kompetencje: przedłużona obserwacja przez opiekuna, ocena przez kolegów, samoocena, portfolio Ocena stanowi średnią ważoną ocen wiedzy (W), umiejętności (U) i kompetencji (K) zgodnie z algorytmem 50%W+ 40 % U+10 % K/ 100%

Uwagi: