ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BSRS10019o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Doskonalenie roślin I
Kierunek: Biotechnologia stosowana roślin
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: prof. Henryk Bujak, dr hab. Hanna Szajsner
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma podstawową wiedzę dotyczącą zjawisk przyrodniczych w tym fizjologicznych, komórkowych i molekularnych podstaw funkcjonowania organizmu roślinnego. Ma podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania środowiska przyrodniczego, jego kształtowania i ochrony. Zna podstawowe pojęcia i zjawiska ekonomiczne oraz zasady komercjalizacji osiągnięć naukowych oraz ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego ze szczególnym uwzględnieniem obszaru biotechnologii. Opisuje procesy genetyczne oraz doskonalenia roślin użytkowych. Posiada wiedzę na temat podstawowych technik, narzędzi i urządzeń badawczych stosowanych w badaniach genetycznych i biotechnologicznych. Umiejętności: Posługuje się terminologią specjalistyczną w języku polskim i innym nowożytnym języku obcym.

Kompetencje: Student rozumie potrzebę dokształcania się przez całe życie i podnoszenia kompetencji zawodowych i społecznych. Poczuwa się od odpowiedzialności za powierzony mu sprzęt i aparaturę.

Wymagania wstępne: Genetyka, Botanika

Treści kształcenia: Pojęcie hodowli roślin i znaczenie postępu biologicznego w produkcji roślinnej związane z procesem doskonalenia roślin. Historia i osiągnięcia polskiej hodowli roślin. Znaczenie zmienności genetycznej w doskonaleniu roślin i metody jej poszerzania. Metody stosowane w doskonaleniu roślin w zależności od ich sposoby rozmnażania. Cele i kierunki hodowli roślin rolniczych. Znaczenie hodowli odpornościowej roślin. Metody biotechnologiczne wykorzystywane w doskonaleniu roślin.

Literatura: Allard R. W. 1968. Podstawy hodowli roślin. Wyd. PWRiL Warszawa. Duczmal K. W., Tucholska H. 2000. Nasiennictwo. Wyd. PWRiL O/Poznań. Hoffman W., Mudra A., Plarre W. 1979. Ogólna hodowla roślin. Wyd. PWRiL Warszawa. Jassem M. 1999. Hodowla roślin. Wyd. ATR Bydgoszcz Malepszy S. (red) -Biotechnologia roślin. Wyd. Nauk. PWN Warszawa, 2009. Michalik B.(red.) 2009. Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii. Wyd.PWRiL, O/Poznań Michalik B. (red.) 1996. Zastosowanie metod biotechnologicznych w hodowli roślin. Wydawnictwo DRUKROL S.C., Kraków. Tarkowski Cz. 1999. Genetyka, hodowla roślin i nasiennictwo. Wyd. Akademii Rolniczej w Lublinie. Niemirowicz-Szczyt K. (red.) 1993. Hodowla roślin warzywnych. Wyd. SGGW Warszawa Rochalska M., Orzeszko-Rywka A. 2004. Przewodnik do ćwiczeń z nasiennictwa. Wyd. SGGW Warszawa. Simmonds N.W. 1998. Podstawy hodowli roślin. Wyd. PWRiL Warszawa,

Metody oceny: Wiedza Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń. Zaliczenie pisemne części wykładowej; zasób wiedzy do zaliczenia 60%. Na ocenę przedmiotu wpływa w 50% zaliczenie ćwiczeń i w 50% zaliczenie części wykładowej. Umiejętności Aktywne uczestnictwo w zajęciach. Student potrafi wyjaśnić podstawowe pojęcia genetyczne. Kompetencje społeczne Ocena efektów pracy w zespole. Ukończenie kursu wskazuje studentowi potrzebę potrzeby uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia wiedzy i umiejętności w wykorzystywaniu zdobyczy hodowli roślin i biotechnologii w produkcji roślinnej.

Uwagi: