ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: MRS10097f15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Finansowanie działalności w medycynie rośl
Kierunek: Medycyna roślin
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 0 / 0 / 0
Prowadzący: Dr inż. Julian Kalinowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Student zna instytucjonalne i organizacyjne formy wsparcia finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich Ma podstawową wiedzę dotyczącą uruchamiania i finansowania przedsięwzięć gospodarczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Student potrafi na podstawie informacji pozyskanych z organizacji wspierających rozwój i finasowanie rolnictwa i obszarów wiejskich zweryfikować i przygotować do realizacji projekt przedsięwzięć związanych z rolnictwem i obszarami wiejskim.

Kompetencje: Student stosuje się do przepisów prawa i obowiązujących regulaminów dotyczących czynności zawodowych. Potrafi myśleć w sposób przedsiębiorczy; przewiduje skutki podejmowanej działalności, ma świadomość ryzyka i odpowiedzialności za podejmowane decyzje ekonomiczne.

Wymagania wstępne: Ekonomia, Podstawy produkcji roślinnej.

Treści kształcenia: Doradztwo rolnicze jako operator techniczny wsparcia finansowego przedsięwzięć w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Rola Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego – rządowych Agencji Płatniczych w finansowaniu działań w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Uruchamianie i finansowanie przedsięwzięć gospodarczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Literatura: 1. Griffin R.W.: Podstawy zarządzania organizacjami. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2004. 2. Kargulowa A.: O teorii i praktyce poradnictwa. Wyd. Nauk. PWN. Warszawa 2006. 3. Piasecki B.: Ekonomika i zarządzanie małą firmą. Wyd. Nauk. PWN. Warszawa 1999. 4. Ryznar J.: Metody w szkoleniach doradztwa rolniczego. Wyd. AR Wrocław 1997. 5. Van den Ban A.W., Hawkins H.S.: Doradztwo rolnicze (przekład z j. ang. J. Kania, A. Michalik), Wyd. MSDR zs. w AR Kraków 1997.

Metody oceny: Wiedza: zaliczenie w formie pisemnej. Umiejętności: opracowanie projektu planu przedsięwzięcia gospodarczego z uwzględnieniem finansowego wsparcia ze środków ARiMR. Kompetencje społeczne: ocena aktywności indywidualnej (dyskusje na zajęciach) i w działaniach zespołowych (realizacja projektu i wystąpień zespołowych) dotyczących komentowania ważnych kwestii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

Uwagi: