ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BCS10420o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Anatomia Funkcjonalne Człowieka
Kierunek: Biologia człowieka
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr dariusz Nowakowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student: W1 - zna podstawowe działy anatomii prawidłowej człowieka, zna nazewnictwo anatomiczne (w j. polskim oraz angielskim), rozpoznaje poszczególne narządy i opisuje ich prawidłową budowę i funkcję [BC1_W06, BC1_W07]; W2 - objaśnia związki między budową i funkcją poszczególnych organów a ich rozmieszczeniem i stosunkiem przestrzennym [BC1_W06, BC1_W07]; W3 - rozumie, że zróżnicowanie budowy i funkcji jest efektem realizowania przez jednostki ich potencjału genetycznego w różnych warunkach środowiskowych [BC1_W07, BC1_W13]. Umiejętności Student: U1 - identyfikuje oraz dokumentuje różnice w wyglądzie prawidłowo zbudowanych narządów i objaśnia związane z tym możliwe różnice funkcjonalne [BC1_U07, BC1_U08]; U2 - samodzielnie przewiduje możliwość zaburzenia budowy i/lub funkcji narządu wskutek wad genetycznych lub czynników środowiskowych wykorzystując wiedzę z zakresu nauk medycznych i innych nauk o życiu[BC1_U13, BC1_U14].

Kompetencje: Kompetencje społeczne Student: K1 – z zachowaniem norm etycznych prowadzi zadania badawczedostosowując je do warunków, posiadanego sprzętu i możliwości [BC1_K08 ].

Wymagania wstępne: zoologia

Treści kształcenia: Anatomia w ujęciu historycznym (opisowym i systematycznym) i współczesnym (funkcjonalna, topograficzna). Anatomia prawidłowa z zaznaczeniem zaburzeń funkcjonalnych i rozwojowych. Anatomia porównawcza ze szczególnym uwzględnieniem funkcji poszczególnych narządów i układów w ontogenezie i filogenezie. Plan budowy i orientacja przestrzenna; okolice ciała ludzkiego. Budowa i funkcja układów i narządów człowieka: ukł. ruchu, powłokowy (skóra), nerwowy, krwionośny, pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz płciowy, narządy zmysłów.

Literatura: 1. Bochenek A., Reichel M. Anatomia człowieka, PZWL Warszawa 2004. 2. Gołąb B., Traczyk W. Anatomia i fizjologia człowieka. Wyd. Ośrodek Doradztwa i Szkolenia, Jaktorów. 1997. 3. Michajlik A., Ramotowski W. Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa. 1994. Sobotta V. Atlas anatomii człowieka. Wyd. Urban i Partner, Wrocław. 1994. 4. Sylwanowicz W. Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa1999.

Metody oceny: studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje pisemny test egzaminacyjny z wiadomości przedstawionych na wykładach (50 pytań, zamkniętych i otwartych o charakterze problemowym). Test trwa 90 min. i jest uznany za zdany przy 60% poprawnych odpowiedzi.Jeżeli student nie otrzyma pozytywnej oceny, ma prawo do powtórzenia egzaminu w drugim terminie w sesji poprawkowej. Zaliczenie ćwiczeń: Systematyczne krótkie pisemne sprawdziany na ocenę, bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej wszystkich ocen.

Uwagi: