ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NWSS10049o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Technologia przemysłów fermentacyjnych
Kierunek: Towaroznawstwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Ewelina Dziuba
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student rozpoznaje skład i właściwości surowców do produkcji etanolu, piwa oraz drożdży piekarskich; potrafi wytłumaczyć podstawy procesów otrzymywania wymienionych produktów; zna wybrane metody oceny jakości surowców i produktów fermentacyjnych. Umiejętności Student określa przydatność wybranych surowców i jakość produktów fermentacyjnych; przygotowuje prosty eksperyment z zakresu fermentacji etanolowej; ocenia jego przebieg i efekty końcowe.

Kompetencje: Student jest otwarty na współpracę w zespole; dba o powierzone mu stanowisko pracy; ma zdolność do wyrażania ocen; postępuje zgodnie z przepisami o higienie i bezpieczeństwie pracy.

Wymagania wstępne: biochemia, mikrobiologia ogólna

Treści kształcenia: Podstawowe pojęcia z zakresu fermentacji etanolowej. Charakterystyka drożdży Saccharomyces cerevisiae. Surowce do produkcji etanolu. Systemy produkcji etanolu. Produkcja etanolu w gorzelni rolniczej. Proces destylacji i rektyfikacji.. Produkcja drożdży piekarskich. Charakterystyka surowców piwowarskich. Podstawy technologii słodu i piwa. Charakterystyka wybranych napojów alkoholowych.

Literatura: 1. Biotechnologia żywności. Procesy fermentacji i biosyntezy, Leśniak W., Wyd. AE we Wrocławiu, 2002; 2. Gorzelnictwo i drożdżownictwo, Jarosz K., Jarociński J., WSiP, W-wa, 1994; 3. Browarnictwo, Pazera T., Rzemieniuk T., WSiP, W-wa, 1998; 4. Przewodnik do ćwiczeń z technologii fermentacji, G. Sobkowicz i wsp., Wyd. AR we Wrocławiu, 1988.

Metody oceny: zaliczenie laboratorium, raporty z ćwiczeń, kolokwia, egzamin pisemny

Uwagi: