ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NWSS10050o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Organizacja i zarządzanie
Kierunek: Towaroznawstwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Mieczysław Przybyła prof. nadzw. UP.
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma podstawową wiedzę z nauki o organizacji i zarządzaniu. Umie zinterpretować organizację w znaczeniu rzeczowym, czynnościowym i atrybutowym oraz wskazać praktyczną przydatność tych pojęć. Potrafi określić ontyczną wizję organizacji i przedstawić jej modele w ujęciu różnych autorów. Zna cele organizacji (w ujęciach: klasycznym, behawioralnym i systemowym) i wie co oznacza społeczna odpowiedzialność organizacji (z ang. corporate social responsibility – CSR). Zna modele współdziałania organizacji (outsourcing, alianse, klastry, wirtualna organizacja), wie czym jest struktura organizacyjna i zna sposoby i zasady jej tworzenia na płaszczyznach: mikro, intra i interorganizacyjnej. Rozumie czym jest otoczenie organizacji, i jaki jest wpływ jego elementów na formułowanie strategii firmy. Zna składniki i funkcje zarządzania, ich treść, sposoby spełniania i wie czym są procesy decyzyjne. Ma wiedzę z zarządzania zasobami ludzkimi i kultury organizacyjnej. Zna prakseologiczną koncepcję sprawnego działania i rozumie jej związek z procesami realizowanymi w firmach. Ma wiedzę na temat koncepcji zarządzania, ich ewolucji i współczesnych postaci. Umiejętności : Student potrafi holistycznie i systemowo postrzegać organizację i zarządzanie. Umie prowadzić negocjacje i doprowadzać do konsensusu, stosować wiele kryteriów oceny skutków działań jednostek i funkcjonowania zespołów, podejmować decyzje w różnych sytuacjach problemowych, budować i doskonalić strukturę organizacyjną instytucji.

Kompetencje: Student ma świadomość społecznych skutków działalności podmiotów gospodarczych i ich wpływu na środowisko oraz związanej z tym odpowiedzialności za podejmowanie decyzji. Student potrafi współpracować z grupą, pełnić rolę lidera, uczestniczyć w dyskusji, dochodzić do konsensusu, akceptować kulturę organizacyjną.

Wymagania wstępne: ekonomia, socjologia, psychologia

Treści kształcenia: Uwarunkowania społeczeństwa postindustrialnego jako czynniki zarządzania współczesną firmą. Umiejętność „zarządzania samym sobą” jako podstawowy warunek zarządzania instytucją. Cechy osobowościowe, doświadczenie praktyczne, wiedza teoretyczna jako wyznaczniki sukcesu menedżera. Organizacja i jej otoczenie jako obiekt zarządzania. Składniki i funkcje zarządzania. Zarządzanie jako proces decyzyjny. Prakseologia w zarządzaniu. Zarządzanie zasobami ludzkimi i kultura organizacyjna. Kierunki zarządzania i ich ewolucja.

Literatura: Czermiński A. i inni, Zarządzanie organizacjami, Wyd. Dom organizatora, Toruń 2002 r. Drucker P.F. – Praktyka zarządzania, Wyd. Nowoczesność A.E. Kraków,1995 r. Drucker P.F. – Społeczeństwo pokapitalistyczne, Wyd. – PWN W – wa 1999 r. Griffin R.W. – Podstawy zarządzania organizacjami, Wyd. PWN, W – wa 2009 r. Hasselbein i inni, red. – Organizacja przyszłości, Wyd. Businessmer W – wa 1998 r. Koźmiński A. Piotrowski W. red. , Zarządzanie. (Teoria i praktyka), Wyd. PWN W – wa 2000 r. Mintzberg H. Zarządzanie - Wyd. Walters Kluwer business, W – wa 2012 r. Przybyła M. – red. Organizacja i zarządzanie. Podstawy wiedzy menedżerskiej. Wyd. A.e. Wrocław, 2001 r. Robins S.P., De Cenzo D.A. – Podstawy zarządzania, Wyd. PWN W –wa 2002 r. Stoner J.A.F., Wankel Ch. – Kierowanie, Wyd. PWN, W – wa 1998 r

Metody oceny: Zaliczenie: sprawdzian, kolokwium, ocena udziału w grach kierowniczych (koncentracja uwagi na wyrabianiu umiejętności), Egzamin: pisemny – wiedza z akcentem na holistyczne i systemowe postrzeganie zarządzania, poprawności językowej, znajomości metodyki organizacji i zarzadzania.

Uwagi: