ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NBSS20200o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Ekonomika i organizacja w biotechnologii
Kierunek: Biotechnologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 0
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 0 / 0
Prowadzący: dr inż. Lech Paczkowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Student po ukończeniu kursu nabiera przekonania o biotechnologii jako innowacyjnym kierunku w przemyśle, medycynie, rolnictwie i ochronie środowiska. Uzyskuje także informacje na temat stanu prawnego produkcji i stosowania żywności modyfikowanej genetycznie oraz ekonomicznych przesłanek rozwoju rynku żywności i produktów z roślin GMO. Student poznaje również ekonomiczne i społeczne skutki zaniechania stosowania biotechnologii oraz uwarunkowania zdrowotne żywności z udziałem GMO, a także możliwości koegzystencji upraw roślin transgenicznych z tradycyjnymi i ekologicznymi. Ważne są również efekty w postaci znajomości warunków wprowadzania odmian GMO i monitorowania ich ewentualnego wpływu na środowisko oraz poglądów Europejczyków na organizmy genetycznie zmodyfikowane.

Kompetencje: Ukończenie kursu pozwala na ocenę znaczenia gospodarczego organizmów GM i określenie tendencji rozwojowych w ich stosowaniu oraz ekonomicznych skutków w rolnictwie i produkcji żywności. Student potrafi także wykorzystać podstawy prawne regulujące produkcję i wprowadzanie na rynek organizmów GM oraz wskazać na rynkowe wyzwania związane z konkurencyjnością pasz zmodyfikowanych genetycznie. Potrafi również wskazać na ewentualne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze stosowania żywności z udziałem surowców GM oraz na rolę tej żywności w walce z głodem.

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Biotechnologia w przemyśle, medycynie, rolnictwie i ochronie środowiska. Ekonomiczne znaczenie roślin modyfikowanych genetycznie. GMO a konkurencyjność polskiego sektora rolno-spożywczego. Koegzystencja GMO z innymi technologiami produkcji roślinnej. System prawny produkcji i stosowania żywności transgenicznej w UE i w Polsce. Ekonomiczne i społeczne skutki zaniechania biotechnologii. Uwarunkowania zdrowotne żywności z udziałem surowców modyfikowanych.

Literatura: 1. Zięba S. (pod red.) 2009. Ekonomiczne i społeczne aspekty biotechnologii w Unii europejskiej i Polsce. 2. Zięba S. 2007. Problemy polskiego sektora żywnościowego po integracji z UE. Zesz. Nauk. Almamatyer Wyższej Szkoły ekonomicznej nr 1, (45). 3. Brzóska F., Kord W., Koroleski J. 2006. Skutki prawne, organizacyjne, produkcyjne i ekonomiczne zakazu stosowania materiałów paszowych GMO w Polsce. Pasze Przemysłowe nr 5/6 4. Dalton M. 2008. Unijne normy blokują import pasz do Europy. Pasze Przemysłowe 8/9. 5. Kozieradzka I. 2002. Możliwości wykorzystania transgenicznych roślin uprawnych w żywieniu zwierząt. Wieś Jutra nr 7. 6. Sieradzki Z., Kwiatek K., Walczak M. 2006. Czy stać nas na odrzucenie GMO w żywieniu zwierząt i ludzi. Pasze Przemysłowe nr 2/3. 7. Brookest G., Anioł A. 2005. Wpływ użytkowania roślin genetycznie zmodyfikowanych na produkcję roślinną w Polsce. Biotechnologia Nr 1.

Metody oceny: zaliczenie pisemne, minimalny zasób wiedzy – 60%

Uwagi: