ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: ZJS10096o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Matemtyka
Kierunek: Zarządzanie jakością i analiza żywności
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 8
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr Barbara Hetman-Sajdak
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student po ukończeniu kursu zna podstawowe definicje i twierdzenia dotyczące rozwiązywania równań liniowych przy użyciu rachunku macierzowego, zna podstawowe metody rachunku różniczkowego i umie objaśnić ich zastosowanie przy badaniu przebiegu zmienności funkcji. Umiejętności: Student potrafi wykonać podstawowe działania na macierzach, umie stosować poznaną teorie w rozwiązywaniu równań liniowych. Potrafi obliczać pochodne funkcji i przeprowadzić analizę przebiegu jej zmienności. Wie jak zinterpretować te zagadnienia w praktycznych przykładach optymalizacyjnych.

Kompetencje: Student postępuje zgodnie z zasadami etyki i zasadami współpracy ustalonymi na początku semestru. Jest chętny do współpracy, otwarty na nowe treści przekazywane podczas zajęć, jego aktywna postawa jest wzorem dla innych.. Ma świadomość jak konieczne jest precyzyjne formułowania problemu i wykazuje zdolność do dobierania odpowiednich technik obliczeniowych do jego rozwiązania. Dba o to, aby jego praca była przekazana w formie czytelnej i estetycznej.

Wymagania wstępne: Matematyka w zakresie szkoły średniej

Treści kształcenia: Algebra liniowa: rachunek macierzowy, wyznaczniki. Rozwiązywanie układów równań liniowych. Wartości własne i wektory własne. Numeryczne metody rozwiązywania równań. Ciągi liczbowe, liczba e, twierdzenie o trzech ciągach. Szeregi liczbowe, kryteria zbieżności, szeregi potęgowe i trygonometryczne. Granica funkcji i ciągłość funkcji. Rachunek różniczkowy funkcji jednej zmiennej, różniczka funkcji, badanie monotoniczności funkcji. Szukanie ekstremum funkcji. Zastosowanie pochodnej do rozwiązywania zagadnień optymalizacyjnych. Rachunek całkowy. Całkowanie przez podstawienie, przez części, całka funkcji wymiernej. Całka oznaczona. Obliczenie pól oraz objętości brył obrotowych. Funkcje wielu zmiennych. Pochodne cząstkowe. Różniczka funkcji dwóch zmiennych. Ekstrema funkcji dwóch zmiennych.

Literatura: 1.W. Krysicki, L. Włodarski. Analiza matematyczna w zadaniach cz. 1,2. PWN Warszawa 1997. 2.M. Gewert, Z. Skoczyłaś. Algebra liniowa 1. Przykłady i zadania. Oficyna Wydawnicza GiS, Wrocław 2006. 3.T. Jurlewicz, Z Skoczyłaś. Algebra liniowa 1. Przykłady i zadania. Oficyna Wydawnicza GiS, Wrocław 2006.

Metody oceny: Egzamin pisemny.

Uwagi: