ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: OŹES20113o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Niezawodność i bezpieczeństwo w energetyce
Kierunek: Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Dr hab. inż. Franciszek Molendowski, dr inż. Przemysław Bukowski, dr inż. Marek Brennenstuhl, dr inż. Przemysław Kobel
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Zna techniczne i technologiczne uwarunkowania z zakresu niezawodności i bezpieczeństwa użytkowania urządzeń stosowanych w energetyce. Nabywa wiedzę o związku między zastosowaniem innowacyjnej techniki oraz technologii w energetyce a uzyskaniem odpowiedniej niezawodności efektywności ekonomicznej użytkowania urządzeń w energetyce. Ma wiedzę z zakresu występujących zagrożeń i odpowiedzialności za nieprawidłowe użytkowanie urządzeń stosowanych w energetyce. (R2OŹE_W08, R2OŹE_W12a). Umiejętności: Nabywa umiejętność wyboru oraz zaplanowania zastosowania i użytkowania niezawodnej techniki i technologii w energetyce. Potrafi samodzielnie wykorzystać wiedzę w rozwiązywaniu problemów z zakresu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń stosowanych w energetyce. (R2OŻE_U03, R2OŻE_U05, R2OŻE_U09, R2OŻE_U10)

Kompetencje: Kompetencje społeczne: ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nowej techniki i technologii stosowanych w energetyce, ocenia zależności pomiędzy stosowaniem innowacyjnej techniki i technologii w energetyce a uzyskiwaną optymalną efektywnością ekonomiczna urządzeń stosowanych w energetyce oraz ma świadomość odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Wykazuje zrozumienie dla znaczenia znajomości i przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń w energetyce oraz rozumie potrzebę ustawicznego kształcenia. ( R2OŹE _K02, R2OŹE _K03).

Wymagania wstępne: Innowacyjna technika i technologie pozyskania surowca dla odnawialnych źródeł energii .

Treści kształcenia: Niezawodność i bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń: hydraulicznych, pneumatycznych, instalacji kotłowych i bioenergetycznych. Zagrożenia wybuchem i pożarowe, czynnikami niebezpiecznymi mechanicznymi.

Literatura: Tematyka nauczania udostępniona studentom na nośnikach CD z wykorzystaniem technik multimedialnych.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń na podstawie bieżących realizacji prac projektowych oraz pisemne po semestrze 1. Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia – 65%. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: umiejętności opracowania projektu użytkowania urządzeń energetycznych i możliwości jego realizacji. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach na temat możliwych do uzyskania efektów ekonomicznych z realizacji użytkowania urządzeń energetycznych.

Uwagi: