ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BCS10423o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Antropometria i Antroposkopia
Kierunek: Biologia człowieka
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr Dariusz Nowakowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student: W1 - zna metodologię badań obowiązujących w antropometrii i antroposkopii [BC1_W18]; W2 - opisuje i wyjaśnia zjawiska antropologiczne w kategoriach matematycznych i związki z innymi dyscyplinami przyrodniczymi [BC1_W16]; W3 - objaśnia związki między budową i funkcją ciała i szkieletu człowieka [BC1_W13]. Umiejętności Student: U1 – sprawnie posługuje się aparaturą antropometryczną i przeprowadza pomiary i obserwacje [BC1_U02]; U2 - na podstawie analizy zebranych danych formułuje i interpretuje wyniki wykonywanych zadań badawczych [BC1_U03, BC1_U06]

Kompetencje: Kompetencje społeczne Student: K1 - z zachowaniem norm etycznych prowadzi zadania badawcze dostosowując je do warunków, posiadanego sprzętu i możliwości [BC1_K08].

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Antropologiczne metody i techniki badawcze z zakresu pomiarów jak i opisu części ciała oraz szkieletu ludzkiego. Umiejętność badania zróżnicowania cech mierzalnych człowieka i ich zmienności w rozwoju osobniczym. Metody oceny płci i wieku materiałów kostnych, ocena budowy ciała, sprawności fizycznej oraz podstawowe charakterystyki budowy ciała człowieka.

Literatura: 1. Bochenek A., Reichel M. 2004. Anatomia człowieka, PZWL Warszawa 2. Gołąb B., Traczyk W. 1997. Anatomia i fizjologia człowieka. Wyd. Ośrodek Doradztwa i Szkolenia, Jaktorów. 3. Malinowski A., Bożiłow W., 1997. Podstawy antropometrii, metody, techniki, normy. PWN Warszawa 4. Michajlik A., Ramotowski W. 1994. Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa. 5. Sobotta V. 1994. Atlas anatomii człowieka. Wyd. Urban i Partner, Wrocław.

Metody oceny: studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje pisemny test z wiadomości przedstawionych na wykładach (50 pytań, zamkniętych i otwartych o charakterze problemowym). Test trwa 90 min. i jest uznany za zdany przy 60% poprawnych odpowiedzi.Jeżeli student nie otrzyma pozytywnej oceny, ma prawo do jednokrotnego powtórzenia testu w terminie uzgodnionym z prowadzącym. Zaliczenie ćwiczeń: Systematyczne krótkie pisemne sprawdziany na ocenę, bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej wszystkich ocen.

Uwagi: