ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NBSS10131f16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Przeciwutleniacze w żywności
Kierunek: Biotechnologia
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 0 / 0
Prowadzący: dr inż. Anna Sokół-Łętowska
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza Student po zakończeniu kursu ma wiedzę na temat znaczenia reakcji wolnorodnikowych w chorobach i w żywności, oraz występowania, otrzymywania i zasad stosowania przeciwutleniaczy naturalnych i syntetycznych do żywności. Umie scharakteryzować i objaśnić sposoby działania i wykorzystania przeciwutleniaczy do żywności Umiejętności Student umie analizować przyczyny utleniania żywności i potrafi dobrać metody ochrony przed jej utlenianiem, umie ocenić stopień utlenienia produktów. Zna i potrafi wykorzystać rodzaje przeciwutleniaczy syntetycznych i naturalnych dopuszczonych do stosowania w żywności. Potrafi dobrać rodzaje i dawki przeciwutleniaczy do różnych rodzajów żywności.

Kompetencje: Student wykazuje zrozumienie reakcji wolnorodnikowych w żywności. Postrzega relacje pomiędzy procesami utleniania a jakością żywności. Wykazuje dbałość o bezpieczeństwo żywności.

Wymagania wstępne: Biochemia, Technologia ogólna, Analiza żywności

Treści kształcenia: Reaktywne formy tlenu (oddziaływanie na człowieka, wpływ na żywność). Zapobieganie reakcjom wolnorodnikowym. Przeciwutleniacze, [uregulowania prawne, podział (naturalne i syntetyczne), zastosowanie]. Źródła i metody otrzymywania. Zagadnienia technologiczne. Synergenty. Aspekty odżywcze i zdrowotne przeciwutleniaczy.

Literatura: 1. Bartosz G: Druga twarz tlenu. Wyd. Naukowe. PWN, Warszawa 1995 2. Hudson B.J.F. : Food antioxidants. Elsevier New York 1990 3. Przeciwutleniacze w żywności. Aspekty zdrowotne technologiczne molekularne i analityczne. Pod red W.Grajka. WNT Warszawa 2007

Metody oceny: Egzamin pisemny, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia 60%

Uwagi: