ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSS10242o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Maszynoznawstwo ogólne i przemysłu spożywczego I
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Adam Figiel, prof. nadzw.
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie ogólnych podstaw techniki, materiałów stosowanych w budowie maszyn i urządzeń w przemyśle rolno- spożywczym, poznaje podstawowe zasady obliczeń w zakresie mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów, części maszyn, elektrotechniki, urządzeń pomiarowych. Umiejętności: Student dobiera maszyny i urządzenia, takie jak pompy, wentylatory, sprężarki, silniki elektryczne w poszczególnych technologiach przemysłu spożywczego w zależności od ich działania, zastosowania i kosztów eksploatacji.

Kompetencje: Kompetencje społeczne (podstawy): Student wykazuje aktywną postawę w doborze maszyn i urządzeń w przemyśle rolno – spożywczym w relacji maszyna – żywność, wykazuje świadomość faktu, że stosowanie urządzeń technicznych może mieć wpływ na jakość ,bezpieczeństwo żywności i pasz oraz obsługi, posiada świadomość efektów ekonomicznych stosowania różnych materiałów i urządzeń.

Wymagania wstępne: fizyka, matematyka

Treści kształcenia: Materiały stosowane w budowie maszyn i urządzeń przemysłu rolno spożywczego. Części maszyn, podstawy mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów, elektrotechniki. Działanie pomp, wentylatorów, sprężarek. Urządzenia pomiarowe w przemyśle i laboratorium.

Literatura: 1. Glaser R. Materiały do ćwiczeń z maszynoznawstwa i aparatury przemysłu spożywczego i chemicznego. Skrypty Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu 1995; 2. Błasiński K., Pyć W., Rzycki E :Maszyny i aparatura przemysłu spożywczego. Politechnika Łódzka 1994; 3. Chwiej M. Aparatura przemysłu spożywczego. PWN. Warszawa 1979; 4. Szczepański R., Budny J. Pracownia maszynoznawstwa przemysłu spożywczego. Wydawnictwo ART. Olsztyn 1997.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń na podstawie kolokwiów.

Uwagi: