ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS10431f12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Bezglebowa uprawa roli
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: Dr Piotr Chohura
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student nabywa wiadomości na temat bezglebowej metody uprawy roślin ogrodniczych. Wie, jakie konsekwencje technologiczne, produkcyjne i środowiskowe niesie za sobą wybór określonego technologii uprawy. Umiejętności: Potrafi zaplanować uprawę bezglebową w różnych warunkach i ocenić jej wpływ na środowisko. Dokonuje wyboru technologii uprawy w celu minimalizacji jej wpływu na środowisko.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Ma świadomość jakie zagrożenia niesie intensywna produkcja ogrodnicza i wykazuje odpowiedzialność w stosowaniu substancji potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Ma świadomość, że integrowana produkcja żywności jest bezpieczna dla konsumentów i środowiska.

Wymagania wstępne: Gleboznawstwo, Nawożenie roślin, Fizjologia roślin, Chemia

Treści kształcenia: Praktyczne i teoretyczne zapoznanie z technologiami uprawy stosowanymi w produkcji ogrodniczej pod osłonami. Omawiane są szczegółowo różne typy upraw bezglebowych, wyposażenie techniczne, podłoża i nawozy w nich stosowane. W ramach ćwiczeń praktycznych studenci wykonują krzywą zakwaszenia wody, pomiary EC oraz poznają zasady obliczania składu i przygotowywania pożywek.

Literatura: 1. Komosa A. Żywienie roślin ogrodniczych. Podstawy i perspektywy. PWRiL, 2012 2. Chohura P. Podłoża ogrodnicze, Plantpress Kraków 2007

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: kolokwium pisemne. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: opracowanie projektu fertygacji wybranej uprawy ogrodniczej. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w zespole ćwiczeniowym, udział w dyskusji.

Uwagi: