ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RRSN10348f16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Podstawy agrobiznesu
Kierunek: Rolnictwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 9 / 18 / 0
Prowadzący: dr inż. Danuta Gonet
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student nabył wiedzę z zakresu: roli rolnictwa w gospodarce żywnościowej, uwarunkowań działalności rolniczej, sił wytwórczych, technik wytwórczych, efektywności gospodarowania oraz procedur ubiegania się o środki pomocowe dla rozwoju rolnictwa. Umiejętności: Student potrafi ocenić uwarunkowania prawne i ekonomiczne działalności w rolnictwie. Opracowuje wnioski w zakresie dopłat i pozyskiwania środków finansowych dla rolnictwa i wsi.

Kompetencje: Student docenia znaczenie rolnictwa w gospodarce żywnościowej. Potrafi pracować w zespołach opracowujących wnioski dotyczące środków pomocowych z Programu Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Rozumie wzajemne zależności zachodzące w otoczeniu rolnictwa.

Wymagania wstępne: Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem

Treści kształcenia: Potrzeby żywnościowe na tle spożycia materialnego. Definicja żywności i jej rodzaje. Bezpieczeństwo żywnościowe i rola państwa w jego realizacji. Dywagacje dotyczące pojęcia gospodarki żywnościowej i agrobiznesu. Otoczenie instytucjonalne agrobiznesu. Działy i gałęzie gospodarki narodowej uczestniczące w wytwarzaniu żywności. Charakterystyka poszczególnych elementów składowych agrobiznesu. Zaopatrzenie gospodarstw rolniczych oraz przemysłu przetwórczego surowców rolniczych w środki oraz usługi niezbędne do produkcji. Cechy szczególne produkcji rolnej. Intensywność rolnictwa. Czynniki produkcji – ziemia, praca, kapitał. Funkcja produkcji w rolnictwie i zasada racjonalnego gospodarowania. Zjawisko substytucji w rolnictwie. Techniki wytwarzania w rolnictwie. Produkcja i nakłady – definicje i sposoby obliczania. Charakterystyka przetwórstwa i obrotu produktów powstałych z surowców rolniczych. Surowce zużywane w przemyśle przetwórczym i pojęcie bazy surowcowej. Powiązania integracyjne w gospodarce żywnościowej i ich wpływ na rolnictwo. Charakterystyka wybranych rynków rolnych.

Literatura: 1. Kapusta F. – Teoria agrobiznesu. Skrypt AE, Wrocław 2008. 2. Kapusta F. – Agrobiznes. Wyd. Difin, Warszawa 2008. 3. Woś A. – Agrobiznes, t. 1 i 2, Warszawa 1996. 4. Fereniec J. – Ekonomika i organizacja rolnictwa, Key Text, Warszawa 1999. 5. Encyklopedia biznesu. Warszawa 1995. 6. Encyklopedia agrobiznesu. Warszawa 1999. 7. Wydawnictwa okolicznościowe przedstawiające zmiany w rolnictwie. 8. Wydawnictwa IERiGŻ: Raporty, studia i inne. 9. Czasopisma: Zagadnienia Ekonomiki Rolnej, Roczniki Nauk Rolniczych - Seria G, Wieś i Rolnictwo.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie treści wykładów oraz oceny z 2 kolokwiów, Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: zaliczenie projektów, prezentacja multimedialna wniosków, Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: umiejętność pracy w małych zespołach, udział w dyskusjach na zajęciach

Uwagi: