ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS10258f10
Rok / Semestr: 2010/2011 zimowy
Nazwa: Łowiectwo i jego rola w ochronie środowiska
Kierunek: Biologia
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 0
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 20 / 0 / 10
Prowadzący: prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza o działalności organizacji rządowych i pozarządowych działających na rzecz ochrony przyrody oraz podstawowych aktach prawnych z zakresu ochrony środowiska, wiedza o łowiectwie i działalności PZŁ oraz o istniejącym zagrożeniu dla człowieka i zwierząt domowych ze strony zwierząt dziko żyjących i umiejętność rozpoznawania ich w danym terenie.

Kompetencje: Zdobyta wiedza pozwoli aktywnie i świadomie uczestniczyć na rzecz ochrony przyrody w różnych organizacjach oraz w wykonywanym po skończonych studiach zawodzie na rzecz ochrony naturalnego środowiska.

Wymagania wstępne: Dla rozpoczęcia zajęć z w/w przedmiotu wymagane jest ukończenie pierwszych czterech semestrów na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.

Treści kształcenia: Zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami prawnymi, zakresem praw i obowiązków niektórych organizacji zajmujących się ochroną przyrody, rolą i działalnością Polskiego Związku Łowieckiego w zakresie ochrony środowiska i reintrodukcji ginących gatunków, poznanie znaczenia Parków Narodowych i potrzeby ochrony wydzielonych terenów, w tym Natura 2000 oraz metod inwentaryzacji i sposobów rozpoznawania bytujących w terenie gatunków dzikich zwierząt.

Literatura: Behnke H. – Kuraki polne – bażant i kuropatwa – hodowla i wsiedlania. Chaber A. et.al. – Gospodarstwo Łowieckie Ophoven E. – Zwierzęta łowne Pasławski T. – Metody polowań. Pasławski T. – Podręcznik selekcjonera zwierzyny Stec R. – Prawo łowieckie cz.I – dla leśników i myśliwych. Czasopisma: Łowiec Polski, Brać Łowiecka, Zachodni Poradnik Łowiecki, Psy myśliwskie.

Metody oceny: Obowiązek uczestniczenia w zajęcia terenowych oraz pisemne zaliczenie obejmujące wiedzę zarówno z wykładów jak i ćwiczeń terenowych. Niezbędny zasób wiedzy do zaliczenia 60%.

Uwagi: 10 h - zajęcia terenowe;