ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISS20041o10
Rok / Semestr: 2010/2011 zimowy
Nazwa: Ochrona wód podziemnych
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Krzysztof Parylak
Język: polski


Efekty kształcenia: Student w trakcie kursu nabywa wiedzę w zakresie właściwości fizycznych i chemicznych wód podziemnych, poznaje zasady prowadzenia monitoringu jakości wód podziemnych. Zapoznaje się z zagrożeniami jakości powodowanymi gospodarczą działalnością człowieka, poznaje mechanizmy migracji zanieczyszczeń w ośrodkach porowatych oraz podstawy matematycznego modelowania tych procesów. Zdobywa wiedzę w zakresie metod ochrony wód podziemnych przed zubażaniem ilościowym i degradacją chemiczną.

Kompetencje: Ukończenie kursu daje atut przy ubieganiu się o zatrudnienie w instytucjach inspekcji środowiska oraz organach administracji państwowej i samorządowej zajmujących się gospodarowaniem zasobami wód podziemnych.

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Skład chemiczny i klasyfikacje jakości wód podziemnych. Monitoring wód podziemnych. Ilościowe i jakościowe zagrożenia wód podziemnych przez czynniki antropogeniczne. Podatność wód podziemnych na zanieczyszczenia. Podstawy migracji zanieczyszczeń w ośrodkach porowatych. Prawne aspekty ochrony wód podziemnych. Strefy ochronne zbiorników i ujęć wód podziemnych. Metody sanacji gruntów i zanieczyszczonych wód podziemnych.

Literatura: Chełmicki W., 2002: Woda. Zasoby, degradacja i ochrona. PWN, Warszawa.
Macioszczyk A., Dobrzyński D., 2002: Hydrogeochemia strefy aktywnej wymiany wód podziemnych. PWN, Warszawa.
Macioszczyk A. (red.), 2006:Podstawy hydrogeologii stosowanej. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa.
Fetter C.W., 2001: Applied Hydrogeology. Prentice Hall.


Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń na podstawie oddanych sprawozdań oraz sprawdzianów pisemnych, egzamin pisemny po zakończeniu semestru. Minimalny zasób wiedzy niezbędny do zaliczenia - 60%.

Uwagi: