ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS20219o11
Rok / Semestr: 2011/2012 letni
Nazwa: Archeologia
Kierunek: Biologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 4
Prowadzący: dr hab. Krzysztof Jaworski
Język: polski


Efekty kształcenia: Praktyczne zapoznanie się z kulturą materialną wytworzoną przez pradziejowe i wczesnohistoryczne społeczności ludzkie w Europie i na ziemiach polskich. Zaznajomienie z różnymi formami obrządku pogrzebowego, w różnych częściach naszego kontynentu, determinowanymi obowiązującą w danych społecznościach religią i ideologią. Poznanie technik i zabiegów agrotechnicznych stosowanych w pradziejach oraz ówczesne techniki obróbki surowców organicznych.

Kompetencje: Ogólna orientacja w zagadnieniach dotyczących pradziejów Europy i ziem polskich; Po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu możliwość kontynuowania studiów na Studium Doktoranckim Nauk o Kulturze przy Wydziale Nauk Historycznych i Peda-gogicznych UWr.

Wymagania wstępne: Brak.

Treści kształcenia: Antropogeneza i najstarsze kultury paleolityczne; Paleolit dolny, środkowy i górny w Europie; Społeczności ludzkie na przełomie plejstocenu i holocenu (Paleolit schyłkowy i mezolit); Młodsza epoka kamienia (neolit) – gospodarka; Obrządek pogrzebowy w epoce kamienia na ziemiach polskich; Kultury archeologiczne epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (gospodarka i obrządek pogrzebowy); Okres lateński i okres wpływów rzymskich na ziemiach polskich; Geografia plemienna Słowian; Od ciałopalenia do inhumacji (pochówki słowiańskie we wczesnym średniowieczu).

Literatura: Prahistoria Ziem Polskich, opr. zbiorowe pod red. W. Hensla, t. I-V. Ossolineum. 1975-1981. Zoll-Adamikowa H. Wczesnośredniowieczne cmentarzyska ciałopalne Słowian na terenie Polski. cz. 2. Analiza, wnioski. Ossolineum. 1979. Godłowski K., Kozłowski K. Historia starożytna ziem polskich. Warszawa. 1980. Błażejewski A. Obrządek pogrzebowy kultury przeworskiej na Śląsku. Wrocław. 1998. Godłowski K. Pierwotne siedziby Słowian. Kraków. 2000.

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń, egzamin ustny.

Uwagi: