ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: ROSS20078o11
Rok / Semestr: 2011/2012 letni
Nazwa: Biologia molekularna
Kierunek: Ogrodnictwo
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Ewa Sawicka-Sienkiewicz
Język: polski


Efekty kształcenia: Student nabywa umiejętności posługiwania się metodami z zakresu biotechnologii a szczególnie rozumie budowę genomu, genomikę strukturalną i funkcjonalną . Potrafi zastosować techniki PCR i rozumie korzyści płynące z ich wykorzystania dla przyśpieszenia i ułatwienia selekcji. Student bliżej zapoznał się z badaniem polimorfizmu DNA (markery molekularne) i rozumie potrzebę ich stosowania w mapowaniu i dla identyfikacji genów. Rozumie jak można otrzymać rośliny GM i znaczenie dla praktyki ogrodniczej.

Kompetencje: Zastosowanie metod biotechnologii w hodowli roślin. Wykorzystanie w praktyce ogrodniczej roślin genetycznie modyfikowanych, poznanie sposobów ich otrzymywania i rozpoznawania.

Wymagania wstępne: botanika, biochemia, genetyka i hodowla roślin

Treści kształcenia: W ramach prowadzonego przedmiotu zostaną studentom przedstawione osiągnięcia z zakresu biotechnologii roślin, ze szczególnym zwróceniem uwagi na korzyści płynące z zastosowania metod mapowania i poznania genomów roślin. Bliższe poznanie różnych technik stosowanych w genomice i podkreślenie korzyści płynących z badań nad polimorfizmu DNA (markery molekularne) i ich zastosowania. Wykorzystanie w praktyce ogrodniczej roślin genetycznie modyfikowanych, sposobów ich otrzymywania i identyfikacji..

Literatura: Biotechnologia roślin. 2009. Pod red. S. Malepszego. PWN, Warszawa; Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom II. Komórki in vitro. Pod red. A. Woźnego i K. Przybył. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2004; Podstawy cytogenetyki roślin. Rogalska S., Małuszyńska J., Olszewska M. PWN, Warszawa 2005; Hodowla roślin z elementami genetyki biotechnologii. 2009. Pod red. Barbary Michalik. PWRiL.

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń, egzamin pisemny, zasób wiedzy do zaliczenia 60%.

Uwagi: