ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BIS10001o11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: BEZPIECZEŃSTWO PRACY I ERGONOMIA
Kierunek: Bioinformatyka
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 0 / 15
Prowadzący: dr inż. Mariusz Korczyński
Język: polski


Efekty kształcenia: Student musi mieć świadomość, że jego miejsce w uczelni to jest stanowisko pracy, które charakteryzuje się pewnymi zagrożeniami dla zdrowia spowodowane np. czynnikami chemicznymi, biologicznymi i fizycznymi. Student w czasie kursu nabywa wiedzę teoretyczną z zakresu oceny ryzyka zawodowego, obchodzenia się z materiałem chemicznym i biologicznym, ergonomii pracy na stanowiskach w laboratoriach a przede wszystkim na stanowisku pracy z monitorem ekranowym (VCD).

Kompetencje: Ukończenie kursu da studentowi wiedzę, która pozwoli mu oszacować ryzyko zawodowe. Pozna on zasady zachowania zgodne z wymogami ergonomii zmniejszające wypadkowość wśród użytkowników laboratoriów chemicznych, biologicznych i pracowni komputerowych.

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Układ człowiek – praca, czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne na stanowisku pracy, ergonomia w kształtowaniu stanowisk pracy, ocena ryzyka zawodowego. Ergonomia a zagadnienie percepcji sygnałów słuchowych i wzrokowych. Higiena pracy umysłowej, zmianowość pracy.

Literatura: Nauka o pracy – bezpieczeństwo, higiena, ergonomia., Cz. 4, Czynniki fizjologiczne., Wyd. CIOP, Warszawa 2000. Bezpieczeństwo pracy i ergonomia., pod red. Danuty Koradeckiej, Wyd. CIOP Warszawa 1997. Olszewski J., Podstawy ergonomii i fizjologii pracy., Wydanie 2, Wyd. Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań 1997. Tyk E., Dobre i złe tradycje w kształtowaniu środowiska pracy i życia człowieka., Ergonomiczne kształtowanie środowiska., Red. E. Kowala, Zielona Góra, Wyd. Centrum Zastosowań Ergonomii 1998, s. 143-152.

Metody oceny: Test z zakresu podstawowych definicji i problemów

Uwagi: