ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISN20330o11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: Technologia i organizacja robót
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 10 / 10 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Elżbieta Bondar-Nowakowska, prof. nadzw.
Język: polski


Efekty kształcenia: Student po ukończeniu kursu zna zasady optymalnego projektowania technologii i organizacji robót w przedsięwzięciach z zakresu inżynierii środowiska, rozumie na czym polega systemowe kształtowanie wydajności pracy w inżynierii środowiska, zna czynniki powodujące ryzyko przekroczenia kosztów realizacji oraz niedotrzymania planowanego terminu zakończenia robót.

Kompetencje: Student potrafi opracować projekt realizacji robót z uwzględnieniem zasad projektowania optymalnego według kryteriów czasu i kosztów, potrafi ocenić wydajność pracy na podstawie bezpośrednich pomiarów oraz wykorzystywać normy, umie dokonać oceny czy postęp robót na budowie jest zgodny z założonym w harmonogramie.

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Cykl realizacji przedsięwzięć budowlanych. Finansowanie inwestycji. Nowoczesne technologie w wykonawstwa robót w budownictwie i inżynierii środowiska. Zastosowanie programowania liniowego, zagadnień transportowych, teorii masowej obsługi oraz metod sieciowych w projektowaniu technologii i organizacji robót. Pomiar i ocena wydajności pracy w budownictwie oraz możliwości jej kształtowania. Ustalenie czasu normatywnego na wykonanie zadania.

Literatura: Jaworski K. M., 1999: Metodologia projektowania realizacji budowy. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa.
Jaworski K. M., 2005: Podstawy organizacji budowy. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa.
Praca zbiorowa pod redakcją O. Kaplińskiego, 2007: Metody i modele badań w inżynierii przedsięwzięć budowlanych. PAN. Warszawa.
Praca zbiorowa: Przygotowanie budowy wykonywanej nowoczesnymi technologiami. Poradnik. PZTiTB Warszawa 1998.


Metody oceny: Zaliczenie wykładów na ocenę na podstawie pisemnego sprawdzianu. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie oceny ze sprawdzianu i wykonach ćwiczeń.

Uwagi: