ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS20207f12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Zagospodarowanie małych zbiorników wodnych
Kierunek: Biologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 0
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Wojciech Dobicki
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student: W1 - posiada wiedzę pozwalającą na interpretowanie zjawisk i procesów przyrodniczych w pracy badawczej i działaniach praktycznych [KB2_W01]; W2 - zna metodologię badań obowiązującą w naukach przyrodniczych [KB2_W01]; W3 - formułuje hipotezy badawcze oraz rozwiązuje podstawowe problemy naukowe [KB2_W01]; W4 - wie jak stworzyć interesującą prezentację multimedialną [KB2_W01]; W5 - rozumie złożone zjawiska i procesy dotyczące środowiska wodnego i ich związki z licznymi dyscyplinami pokrewnymi[KB2_W04]; W6 - wskazuje liczne możliwości praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu społeczno-gospodarczym [KB2_W04]; W7 - ocenia funkcjonowanie człowieka w przyrodzie i wpływ działalności gospodarczej na środowisko wodne [KB2_W06] W8 - objaśnia najważniejsze zagrożenia cywilizacyjne i wskazuje działania służące ograniczaniu tych zagrożeń [KB2_W06]. Umiejętności: Student: U1 - planuje i wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego, laboratoryjne i terenowe zadania badawcze lub ekspertyzy z zakresu biologii [KB2_U01]; U2 - podejmuje właściwe decyzje o doborze technik badawczych i potrafi je zastosować w praktyce. Poprawnie dokumentuje przeprowadzone badania [KB2_U01]; U3 - na podstawie analizy zebranych danych formułuje i interpretuje wyniki wykonywanych zadań badawczych. Umiejętnie zestawia je w tabelach i ilustruje graficznie. Porównuje z innymi źródłami. Wyciąga odpowiednie wnioski i formułuje odpowiednie sądy. [KB2_U04]; U4 - posiada umiejętność przygotowania atrakcyjnego medialnie wystąpienia i prezentowania w języku polskim i obcym szczegółowych wyników swoich badań lub badań innych autorów. W tym celu wykorzystuje odpowiedzialnie polskie i obcojęzyczne źródła informacji naukowej, w tym elektroniczne. U5 - krytycznie ocenia wiarygodność tych źródeł informacji i odpowiednio je dobiera. Własne poglądy konfrontuje z innymi i umiejętnie je dyskutuje wykorzystując terminologię naukową [KB2_U05].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student: K1 - jest chętny do systematycznej aktualizacji wiedzy i jest świadomy potrzeby uczenia się przez całe życie[KB2_K01]; K2 - aktywny w podnoszeniu swoich kwalifikacji na drodze kursów i szkoleń specjalistycznych a także studiowania specjalistycznego piśmiennictwa[KB2_K01]; K3 - potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób [KB2_K01]; K4 - jest świadomy efektów pracy w grupie [KB2_K02]; K5 - potrafi pracować w zespole i organizować badania terenowe myśląc kreatywnie [KB2_K02]; K6 - zdolny do kierowania zespołem i do współpracy [KB2_K02]; K7 - wykazuje kreatywność i potrafi określić priorytety służące realizacji zadania, z uwzględnieniem pracy zespołowej[KB2_K06, KB2_K07]; K8 - jest świadomy zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej aktywności i przedsiębiorczości. [KB2_K06, KB2_K07].

Wymagania wstępne: Brak.

Treści kształcenia: Przekazanie studentom niezbędnej wiedzy dotyczącej celów i sposobów zagospodarowania różnych typów małych zbiorników wodnych, a także możliwości prowadzenia w nich chowu ryb i raków.

Literatura: 1. J. Guziur: Rybactwo w małych zbiornikach śródlądowych 2. J. Guziur: Chów ryb w małych stawach 3. J. Guziur i in: Rybactwo stawowe 4. Rybactwo śródlądowe - praca zbiorowa pod red. J. Szczerbowskiego 5. Encyklopedia rybacko - wędkarska - praca zbiorowa pod red. J. Szczerbowskiego

Metody oceny: Bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Studenci (w grupach) na ocenę przygotowują krótką prezentację multimedialną o wybranym sposobie zagospodarowania zbiornika wodnego. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen. Zaliczenie przedmiotu: studenci posiadający zaliczenie ćwiczeń automatycznie uzyskują zaliczenie przedmiotu

Uwagi: