ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISS20281o12
Rok / Semestr: 2012/2013 zimowy
Nazwa: GIS w wodociągach i kanalizacji
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Ewa Burszta-Adamiak
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Zna podstawy teoretyczne tworzenia i obsługi baz danych GIS, dedykowanych zarządzaniu i eksploatacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; zna metodyki budowy numerycznego modelu terenu i możliwości jego stosowania dla wspomagania projektowania i eksploatacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; zna zasady tworzenia branżowych baz danych; zna możliwości wykorzystania meta danych do projektowania i eksploatacji systemów wodociągowo-kanalizacyjnych. Umiejętności Umie praktycznie budować i obsługiwać proste bazy GIS wodociągów i kanalizacji; potrafi analizować spadki terenu z wykorzystaniem numerycznego modelu terenu; potrafi określać obszary zlewni na terenach zurbanizowanych; umie sformułować zapytania w relacyjnych bazach danych.

Kompetencje: Rozumie istotę wdrażania baz GIS w zarządzaniu złożonymi systemami wodociągowo-kanalizacyjnymi; rozumie znaczenie tworzenia baz danych o infrastrukturze technicznej dla rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa.

Wymagania wstępne: sieci wodociągowe i kanalizacyjne, komputerowe wspomaganie projektowania.

Treści kształcenia: Elementy składowe branżowych baz danych. Znaczenie meta danych w zarządzaniu infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną. Zasady tworzenia numerycznych modeli terenu(NMT). Wykorzystanie NMT na etapie prac planistycznych, opracowywania koncepcji projektowych, projektów budowlanych i eksploatacji systemów wodociągowo-kanalizacyjnych. Systemy SCADA. Wykorzystanie NMT w opracowywaniu danych pochodzących z monitoringu on-line systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.

Literatura: 1. Kwietniewski M., 2008: GIS w wodociągach i kanalizacji. PWN, Warszawa. 2. Longley P.A., Goodchild M.F., Maquire D.J., Rhind D.W. (eds.), 2006: GIS. Teoria i praktyka (tłum. pod red. naukową A. Magnuszewskiego). PWN, Warszawa

Metody oceny: zaliczenie trzech projektów, zaliczenie kolokwium końcowego.

Uwagi: Program przedmiotu: Wykład 1:GIS oraz jego funkcje w odniesieniu do elementów liniowych infrastruktury. Wykład 2:Komponenty systemów GIS dedykowanych wodociągom i kanalizacji. Wykład 3:Dane i obiekty GIS w wodociągach i kanalizacji. Wykład 4:Stosowane aplikacje GIS w wodociągach i kanalizacji. Wykład 5:Wektorowe i rastrowe modele danych ich wady i zalety. Wykład 6:Topologia modeli rastrowych i wektorowych. Wykład 7:Przykłady oprogramowania baz danych GIS stosowanego w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Wykład 8:Potencjał stosowania GIS w zarządzaniu infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną. Wykład 9:Zasady wdrażania GIS do zarządzania systemami dystrybucji wody i odprowadzania ścieków. Wykład 10:Przykłady wdrożeń światowych i krajowych GIS w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. Wykład 11:Wykorzystanie numerycznego modelu terenu w systemach GIS sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Wykład 12:Pozyskiwanie danych do modeli numerycznych terenu i systemów GIS: skanowanie podkładów mapowych, kalibracja obrazów rastrowych i ich digitalizacja. Wykład 13:Systemy SCADA i ich zastosowanie w systemach dystrybucji wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Wykład 14:Wykorzystanie systemów GIS w monitoringu i eksploatacji sieci wodociągowych. Wykład 15:Wykorzystanie systemów GIS monitoringu i eksploatacji sieci kanalizacyjnych. Rodzaj i zakres ćwiczeń: ćwiczenia projektowe. Ćwiczenie 1-7: Projekt sieci wodociągowej dla wybranego osiedla, utworzenie baz danych o elementach sieci, rozbiorach wody, wielowariantowe scenariusze symulacji rozbiorów wody. Ćwiczenie 8-15:Projekt sieci kanalizacyjnej dla wybranego osiedla, utworzenie baz danych o elementach sieci, wielowariantowe scenariusze symulacji stanów ścieków w sieci kanalizacyjnej.