ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NWSS10055f12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Towaroznawstwo owoców, warzyw i zbóż
Kierunek: Towaroznawstwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 9
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 45 / 45 / 0
Prowadzący: dr inż. Aneta Wojdyło, prof. dr hab. Z. Gil
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student po zakończeniu kursu ma wiedzę w zakresie towaroznawczej surowców roślinnych tj. owoce, warzywa, zboża. Student zna podstawowe wyróżniki jakościowe uwzględniane w ocenie towaroznawczej przetworów owocowych, warzywnych i zbożowych. Umiejętności Student potrafi przedstawić podział i klasyfikację surowców roślinnych tj. owoce, warzywa i zboża i ich przetworów. Student potrafi określić wpływ stosowanych metod przetwarzania i przechowywania żywności pochodzenia roślinnego na jej cechy sensoryczne. Student potrafi dobierać metody fizyko-chemiczne do oceny przetworów i surowców roślinnych.

Kompetencje: Student wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt – rozumie ważność i ma świadomość stosowania metod fizyko-chemicznych do oceny przetworów i surowców roślinnych.

Wymagania wstępne: Ogólna Technologia Żywności, Technologie materiałowe.

Treści kształcenia: Owoce i warzywa. Podział owoców i warzyw. Wartość odżywcza owoców i warzyw. Charakterystyka towaroznawcza owoców i warzyw. Jakość owoców i warzyw w obrocie handlowym. Dojrzałość użytkowa owoców i warzyw. Pakowanie transport i przechowywanie owoców i warzyw. Charakterystyka towaroznawcza wybranych grup przetworów z owoców i warzyw. Podział przetworów z owoców i warzyw. Opakowania i przechowywanie przetworów owocowych i warzywnych. Charakterystyka stosowanych metod utrwalania przetworów owocowych i warzywnych. Wpływ przetwarzania i przechowywania żywności na jej cechy sensoryczne. Charakterystyka towaroznawcza i podział napojów bezalkoholowych i wód mineralnych. Produkcja i wykorzystanie zbóż. Charakterystyka roślin zbożowych. Budowa, skład chemiczny i wartość technologiczna ziarna. Młynarstwo – kontrola procesu produkcji, jakość półproduktów i wyrobów gotowych. Towaroznawcza ocena kasz i makaronów. Charakterystyka surowców wykorzystywanych w piekarstwie i ciastkarstwie. Piekarstwo – przebieg procesu a jakość wyrobu gotowego. Ciastkarstwo - ocena półproduktów i produktów gotowych.

Literatura: 1. Zmysły a jakość żywności i żywienia. Praca zbiorowa pod red. J. Gawęckiego i N. Baryłko-Pikielnej, WAR w Poznaniu, 2009, 2.Towaroznawstwo żywności. D. Kołożyn-Krajewska, T. Sikora. WSiP, 2010, 3. Towaroznawstwo żywności przetworzonej. F. Świderski, B. Waszkiewicz-Robak. SGGW, 2010, 4. Surowce mączne i kaszowe, Jankowski S., WNT 1988, 5. Piekarstwo i ciastkarstwo, Red. Ambroziak Z., WNT 1988, 6. Analiza zbóż i przetworów zbożowych, Red . Jakubczyk T., Haber T., Skrypt SGGW-AR Warszawa 1983.

Metody oceny: egzamin

Uwagi: