ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS20065o12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: METODY BADAŃ NA ZWIERZĘTACH
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Andrzej Wiliczkiewicz
Język: polski


Efekty kształcenia: Celem przedmiotu jest zapoznanie słuchaczy z zasadami planowania i wykonywania doświadczeń; stosowania metod statystycznych w opracowaniu wyników badań; interpretacji wyników badań; stosowania niezbędnych w badaniach i interpretacji wyników narzędzi informatycznych; posługiwania się bazami danych i literaturą.

Kompetencje: Student umie organizować, kontrolować oraz zarządzać eksperymentami na zwierzętach, potrafi opracować i przygotować do publikacji wyników badań. Student może się realizować w jednostkach naukowo badawczych zajmujących się analizą i interpretacją danych.

Wymagania wstępne: Podstawy statystyki matematycznej

Treści kształcenia: Ogólne zasady prowadzenia doświadczeń. Podstawowe rodzaje i typy doświadczeń. Układy doświadczeń stosowane w eksperymentach na zwierzętach. Zwierzęta doświadczalne i ich traktowanie w trakcie eksperymentu. Techniki wykonywania doświadczeń w zależności od gatunku zwierząt. Schematy i techniki pobierania prób do badań. Błędy doświadczeń. Precyzja doświadczeń. Sposoby zbierania, porządkowania i gromadzenia danych z doświadczeń. Dokumentacja eksperymentów. Metody statystycznego opracowania wyników. Interpretacja wyników uzyskiwanych w oparciu o podstawowe metody wnioskowania statystycznego. Formy opracowania badań naukowych.

Literatura: Ruszczyc Z.: 1981Metodyka Doświadczeń Zootechnicznych. PWRiL, Warszawa Łomnicki A.: 1999.Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników. PWN, Warszawa Mead R., Curnow R.N., Hasted A.M.: 1993. Statistical Methods in Agriculture and Experimental Biology. Second Edition. Chapman & Hall

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń Egzamin pisemny Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia przedmiotu 60%

Uwagi: