ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSN10230o12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Meteorologia i klimatologia
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 9 / 18 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Marian Rojek, Dr hab. inż. Andrzej Żyromski prof. nadzw, dr inż. Małgorzata Biniak – P
Język: polski


Efekty kształcenia: Po ukończeniu zajęć student zna procesy fizyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej i na jej styku z powierzchnią terenu. W tym celu: zapoznał się między innymi ze składowymi bilansu cieplnego i wodnego, efektem cieplarnianym, przyczynami zmian klimatu oraz kształtowaniem się warunków klimatu lokalnego i mikroklimatu. Poznał główne cechy klimatu Europy i Polski oraz możliwości konstruowania prognoz pogody w oparciu o informacje meteorologiczne i lokalne prognostyki pogody.

Kompetencje: Student po ukończeniu kursu zna podstawowe metody pomiarowe oraz zasady interpretacji danych meteorologicznych i klimatycznych. Umie samodzielnie określić przydatność danych meteorologicznych do oceny zjawisk zachodzących w środowisku przyrodniczym. Wie, jakimi metodami należy się posłużyć przy interpretacji danych meteorologicznych pochodzących z różnych okresów czasu oraz potrafi ocenić i zinterpretować zależności pomiędzy danymi meteorologicznymi i fazami fenologicznymi roślin. Umie zastosować zdobytą wiedzę w praktyce oraz przy pracach projektowych.

Wymagania wstępne: Przedmioty poprzedzające: podstawy fizyki, biologii i ekologii.

Treści kształcenia: Budowa atmosfery ziemskiej. Efekt cieplarniany. Bilans promieniowania słonecznego. Wielkości fizyczne charakteryzujące temperaturę i wilgotność powietrza. Przemiany fazowe wody – kondensacja i parowanie. Chmury, opady i osady atmosferyczne. Czynniki klimatotwórcze. Klimat Europy i Polski. Metody oceny warunków mikroklimatycznych. Bierne i czynne melioracje mikroklimatyczne. Synoptyczne prognozy i lokalne prognostyki pogody. Przyczyny następstwa i konsekwencje zmian klimatu w makro i mikro skali. Scenariusze zmian klimatu w skali globalnej i lokalnej.

Literatura: 1.S. Bac., Cz. Koźmiński., M. Rojek – Agrometeorologia. PWN, wyd. II, 1998 (dostępne w bibliotece AR); podręcznik podstawowy. 2.S. Bac., M. Rojek - Meteorologia i klimatologia w inżynierii środowiska, Wyd. AR Wrocław, wyd. I, 1999 (dostępne w bibliotece i punktach sprzedaży na terenie Uczelni); podręcznik uzupełniający. 3.M. Rojek., A. Żyromski: Agrometeorologia i klimatologia, Wyd. AR Wrocław, wyd. III skrypt nr 457, 2000 lub 492, 2004 ( dostępne w bibliotece i punktach sprzedaży na terenie Uczelni).

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń na podstawie testów, opracowań ćwiczeń meteorologicznych oraz opracowania klimatologicznego. Egzamin pisemny po 2 semestrze. Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia przedmiotu to 60% punktów testowych.

Uwagi: Istnieje również możliwość prowadzenia przedmiotu w języku angielskim.