ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: VVSS00158f12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Fizjologiczne podstawy gastroenterologii i hepatologii
Kierunek: Weterynaria
Typ studiów: magisterskie jednolite
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Krzysztof Romański
Język: polski


Efekty kształcenia: Student zna bardziej szczegółowo zależności strukturalno-funkcjonalne dotyczące podstawowych i mniej znanych czynności przewodu pokarmowego, żółciotwórczej funkcji wątroby i dróg żółciowych wraz z pęcherzykiem żółciowym. Prócz tego zna stany na pograniczu fizjologii i patologii w omawianym zakresie temetycznym oraz potrafi już w pewnym zakresie wydedukować okoliczności, w których może dojść do nadwerężenia czy przekroczenia barier homeostazy lokalnej i ogólnoustrojowej oraz lokalnych mechanizmów adaptacyjnych co może dawać początek rozwoju procesu patologicznego. Fakultet uzupełnia wiedzę ogólnomedyczną oraz wiedzę w zakresie zarówno medycyny człowieka jak i zwierząt w sferze gastroenterologii i hepatologii. Student zna warunki i okoliczności mogące prowadzić do określonych zaburzeń w tym zakresie.

Kompetencje: Student posiada podstawy do samodzielnego „myślenia lekarskiego” w zakresie fakultetu, a więc jest dobrze przygotowany do przerabiania przedmiotów przedklinicznych, jak patofizjologia czy klinicznych jak diagnostyka kliniczna i choroby wewnętrzne. Student, posiadając poszerzoną wiedzę z tematyki fakultetu potrafi łatwiej wyobrażać sobie rozwój stanu patologicznego i rozumieć jego przebieg. Wiedza ta będzie przydatna do stawiania diagnozy po zapoznaniu się na przedmiotach klinicznych z poszczególnymi stanami chorobowymi, w tym także rzadziej występującymi czy diagnozowanymi. Zatem student będzie pełniej przygotowany do dalszych studiów.

Wymagania wstępne: Anatomia zwierząt, Biochemia, Biofizyka, Histologia i embriologia zwierząt, Żywienie zwierząt, Fizjologia zwierząt

Treści kształcenia: Homeostaza lokalna w przewodzie pokarmowym, szczegółowa czynność motoryczna i inne czynności przewodu pokarmowego oraz funkcje układu żółciowego wraz z czynnością motoryczną zwieraczy; błędy żywieniowe i inne, a także ich wpływ na czynności układu pokarmowego i żółciowego pod kątem oceny możliwości postawania zaburzeń; testy czynnościowe w omawianym zakresie.

Literatura: 1. K. Schmidt-Nielsen: Fizjologia zwierząt. Adaptacja do środowiska. PWN, Warszawa 2008. 2. Red.: S. J. Konturek: Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. PZWL Warszawa 2006. 3. Red.: S. J. Konturek: Fizjologia człowieka. Urban & Partner, Wrocław 2007. 4. Red.: T. Krzymowski. Fizjologia zwierząt. PWRiL Warszawa 2005. 5. Red.: W. Z. Traczyk, A. Trzebski. Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej. PZWL Warszawa 2007.

Metody oceny: Zaliczenie ustne

Uwagi: Przedmiot będzie realizowany jeśli zbierze się grupa 18 osób