ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS20152f11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: MARKERY GENETYCZNE W SELEKCJI ZWIERZĄT
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. Heliodor Wierzbicki
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Student w czasie kursu zapoznawany jest z teoretycznymi i praktycznymi aspektami badania genomu zwierząt metodami analizy sprzężeń. Szczególny nacisk kładziony jest na poznanie metod analizy statystycznej i programów komputerowych stosowanych do badania nierównowagi sprzężeń markerów genetycznych i genów cech ilościowych (QTL), i wykorzystania tej wiedzy do określania udziału genów o dużych efektach w kształtowaniu się zmienności fenotypowej badanych cech.

Kompetencje: Ukończenie kursu pozwoli na podjęcie pracy w jednostkach zajmujących się przetwarzaniem danych pochodzenia biologicznego metodami bioinformatyki (firmy bioinformatyczne, laboratoria badawcze i usługowe, jednostki naukowe placówek klinicznych, ośrodki oceny genetycznej zwierząt).

Wymagania wstępne: Biochemia, genetyka, biologia komórki, technologia informacyjna

Treści kształcenia: Rodzaje markerów genetycznych, nierównowaga sprzężeń i sposoby jej oceny, mapowanie genów cech ilościowych (QTL) z wykorzystaniem nierównowagi sprzężeń, kształtowanie struktury genetycznej populacji zwierząt metodą selekcji z wykorzystaniem markerów genetycznych (MAS – Marker Assisted Selection), czynniki wpływające na dokładność analizy sprzężeń i selekcji genomowej.

Literatura: BROWN T. A. (2001). Genomy. Wydawnictwo Naukowe PWN FALCONER D.S., MACKAY T.F.C. (1996). Introduction to quantitative genetics. Longman WINTER P.C., HICKEY G.I., FLETCHER H.L. (2006). Genetyka. Krótkie wykłady. Wydawnictwo Naukowe PWN

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń Egzamin praktyczny (pracownia komputerowa)

Uwagi: