ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: ICSN10159o12
Rok / Semestr: 2012/2013 zimowy
Nazwa: Konstrukcje maszyn
Kierunek: Inżynieria Bezpieczeństwa
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 10 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Roman Stopa
Język: polski


Efekty kształcenia: Student po ukończeniu kursu wie jak ocenić bezpieczeństwo konstrukcji i potrafi praktycznie zastosować zdobytą wiedzę do prawidłowego pod względem bezpieczeństwa, projektowania elementów maszyn takich jak sprzęgła i przekładnie mechaniczne (pasowe, cierne, łańcuchowe i zębate). Zna zasady opracowania technologii produkcji zespołów maszynowych z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz oceny stopnia bezpieczeństwa dla istniejących procesów wytwarzania maszyn.

Kompetencje: Student po ukończeniu kursu potrafi jak wykonać i odczytać rysunki konstrukcyjne oraz jak samodzielnie konstruować podstawowe elementy maszyn z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa zarówno samej konstrukcji jak i późniejszej eksploatacji.

Wymagania wstępne: rysunek techniczny i geometria wykreślna, mechanika i wytrzymałość materiałów, nauka o materiałach

Treści kształcenia: Niezawodność i bezpieczeństwo konstrukcji, oblicza wytrzymałościowe połączeń elementów maszyn, połączenia wciskowe, projektowanie osi i wałów, tolerancje i pasowania, łożyska toczne i łożyska ślizgowe, sprzęgła nierozłączne i asynchroniczne, przekładnie mechaniczne, przekładnia pasowa, przekładnia łańcuchowa, przekładnia cierna, przekładnia zębata i ślimakowa, przekładnia zębata walcowa i stożkowa, o zębach prostych i śrubowych, trybologia, zasady eksploatacji maszyn, projektowanie procesów technologicznych budowy maszyn.

Literatura: Dietrych, Korewa i inni: Podstawy konstrukcji maszyn, cz. I, II i III, WNT wydanie III, Warszawa 2006, Lawrowski Z.: Ćwiczenia z podstaw konstrukcji maszyn , Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej , Mazanek E.: Przykłady obliczeń z podstaw konstrukcji maszyn , tom I i II, WNT Warszawa 2005, Rutkowski A.: Części Maszyn. Warszawa WSiP 2007, Rutkowski A., Stępniewska A.: Zbiór zadań z części maszyn. Warszawa WSiP 2007

Metody oceny: egzamin pisemny, projekt

Uwagi: